Strategia tai-chi

To oparta na filozofii jin/jang strategia komplementarności przeciwieństw: muszą być dwa przeciwne bieguny, pojedyncza dłoń nie zaklaszcze, gdzie jest prawe, musi być i lewe. - Kiedy jedno zbytnio przeważa lub sztucznie zostaje odcięte od swojego przeciwieństwa, wtedy z pewnością to drugie wkrótce „weźmie odwet”. „Historia kołem się toczy”, „Raz na wozie, raz pod wozem” – to ludowe mądrości wyrażające wizję leżącą u podstaw tej strategii.

Filozof Blaise Pascal powiada: „Człowiek nie pokazuje swej wielkości przez to, iż pozostaje na jednym krańcu, ale przez to, że dotyka dwóch naraz i wypełnia przestrzeń między nimi”. To strategia dostrzegania przeciwnej strony, brania pod uwagę tego, czemu się zaprzecza lub co się zwalcza, uznawania racji przeciwnika, racji pokonanego. A czasem – co trudniejsze – racji zwycięzcy.

 

Strategia trzciny

Nawałnice łamią potężne drzewa i wyrywają je z korzeniami. Trzęsienia ziemi rozwalają monumentalne budowle. Trzcina pochyla się wraz z wiatrem, a potem podnosi – trwa, pozostaje sobą. To strategia przetrwania i zachowania swoich podstawowych wartości – nie poprzez lekkomyślne i zadufane wystawianie ich na niebezpieczeństwo. To strategia, która ostrzega przed sztywnością zachowań i wiarą we własną niezniszczalność.

Im bardziej wierzysz w swoją niezniszczalność, tym łatwiej cię obalić. Im bardziej zdajesz sobie sprawę z własnej słabości, tym lepiej możesz wykorzystać ją w starciu z przeciwnościami losu i obrócić na swoją korzyść. Jeśli w czasie upału zachowujesz się jak w czasie mrozu, jeśli tygrysa traktujesz jak domowego kota (lub odwrotnie) – nie dziw się, żeskutki będą opłakane. Zwracaj uwagę na okoliczności – jeśli nie zachowasz elastyczności, mogą zmieść cię z powierzchni.

Fragment „Książki Dla Ciebie” Ewy Mukoid, Wydawnictwo Rebis 2017. (Tytuł i skróty pochodzą od redakcji).