Joanna Bagniewska nagrodzona w finale FameLab 2014!

Dr Bagniewska na co dzień związana z Nottingham Trent University zdobyła nagrodę laureatów w międzynarodowym konkursie dla popularyzatorów nauki.

Finał międzynarodowego konkursu FameLab odbył się w brytyjskim Cheltenham. Wzięło w nim udział 23 naukowców z całego świata, w tym m.in. z USA, Australii, Hongkongu i RPA. 

Reprezentantka Polski, dr Joanna Bagniewska w maju zajęła pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu. W finale konkursu mówiła o tym, że pszczoły potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Można je wytrenować tak, aby czując w próbce powietrza zapach heroiny czy kokainy, wysuwały zwinięty w rurkę języczek.

– W porównaniu do ludzi a nawet psów, potrzebują znacznie mniejszego stężenia, by wyczuć dany zapach. Pszczole wystarczy sześć sekund, by nauczyła się konkretnej woni i potrafiła ją rozpoznać” – opisywała dr Bagniewska.

Dr Bagniewska jest zoologiem, wykłada ekologię i bioróżnorodność na Nottingham Trent University. Na swoim koncie ma już osiągnięcia krasomówcze. Pierwszym z nich była nagroda w szkolnym konkursie w Szanghaju, podczas którego wygłosiła mowę po chińsku.

Doktorat, który obroniła na Uniwersytecie Oksfordzkim dotyczył biotelemetrii, czyli dyskretnego podglądactwa prywatnego życia dzikich zwierząt. Jej ostatni projekt dotyczył wykrywania narkotyków przez pszczoły. Temu też poświęcone było jej  wystąpienie w finale FameLab.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył reprezentant krajów Beneluksu Padraic Flood, doktorant holenderskiego Wageningen University. W swoim wystąpieniu mówił m.in., w jaki sposób “światło przekształca się w życie”, czyli o procesie fotosyntezy będącym fundamentem życia na Ziemi. Jak przekonywał, usprawniając proces fotosyntezy poprzez modyfikacje genetyczne, naukowcy mogą przyczynić się do zwiększenia plonów roślin.

Wszystkie wystąpienia uczestników można obejrzeć w internecie. Wystąpienie dr Bagniewskiej zaczyna się od 1:07:40:

Zobacz także: Dr Joanna Bagniewska w półfinale FameLab Poland 2014:


Blog dr Joanny Bagniewskiej jest dostępny na stronie: http://jbagniewska.wordpress.com/