Joga naprawdę pomaga. Te osoby powinny ją praktykować szczególnie często

Dla niektórych może to nie być nic “odkrywczego”, ale najnowsze badania potwierdzają, że joga zmniejsza stres i poprawia samopoczucie. Jak najczęściej powinny z niej korzystać osoby z depresją i stanami lękowymi.
Joga – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Joga – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Ostatnie wydarzenia na świecie niewątpliwie zwiększyły poziom stresu, co widać też po zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi psychologów i psychoterapeutów. Oprócz tradycyjnego poradnictwa, aktywności wspomagające, takie jak joga, mogą być szczególnie pomocne w zmniejszaniu stresu, a także objawów depresji i lęku. Potwierdzają to badania naukowe, które jednoznacznie wskazują na korzyści płynące z jogi.

Joga dobra dla ciała i dla ducha

Joga to forma aktywności ruchowej, która tradycją sięga czasów starożytnych Indii. Jest ona popularna nie tylko jako idealna forma medytacji i wyciszenia (a więc i poprawy ogólnego nastroju), ale także jako sport poprawiający sprężystość tkanek i koordynację ruchową. Jogę można uprawiać cały rok: zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domowym zaciszu; samemu lub w grupie.

Czytaj też: Temperatura ciała a depresja. Co je ze sobą łączy?

Wyróżniamy wiele form jogi, różniące się intensywnością i innymi detalami. Hatha joga, ashtanga joga, vinyasa joga, joga lyengara, yin joga, kundalini joga, bikram joga – to tylko te najpopularniejsze.

Trzy ostatnie badania potwierdziły, że joga znacznie zmniejsza uczucie stresu i poprawia samopoczucie. W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Acta Psychologica osoby praktykujące konkretną jogę skupiającą się na oddychaniu jogicznym, zwaną Sudarshan Kriya, wykazały znaczną redukcję poziomu stresu po interwencji jogi. Ponadto osoby praktykujące tę jogę wykazywały natychmiastowy wzrost wyników w zakresie więzi społecznych, a wyniki te nadal się poprawiały dzięki regularnej praktyce jogi.

Joga dobra dla każdego – samemu i w grupie /Fot. Freepik

Z kolei we Frontiers in Public Health ujawniono, że uczestnicy innej formy jogi zwanej isha hatha joga zgłaszali znacznie niższy poziom stresu i niepokoju psychicznego, a także wyższy poziom dobrostanu w porównaniu z osobami, które nie praktykowały jogi. Co więcej, wpływ jogi na samopoczucie zbadano także w czasopiśmie Journal of Health Psychology, w którym zamieszczono raport z 6-tygodniowego randomizowanego, kontrolowanego badania. Praktyka jogi kundalini poprawiła zewnętrzny afekt uczestników (zdolność do wyrażania emocji), ich współczucie dla siebie, a także duchowe samopoczucie.

Wyniki najnowszych badań potwierdzają długotrwałą obserwację, która wskazuje na zmniejszenie objawów depresji u osób praktykujących jogę. Jedno badanie przeprowadzone na starszych osobach dorosłych podczas pandemii COVID-19 wykazało zmniejszenie depresji, lęku i stresu u osób z grupy eksperymentalnej. Dodatkowo odkryli poprawę snu podczas praktyki hatha jogi. Grupa kontrolna (która nie praktykowała jogi) wykazała odwrotny efekt: w trakcie badania zaobserwowała wzrost wskaźników depresji.

Czytaj też: Tak rozpoznamy depresję. Wystarczy spojrzeć w oczy

Podsumowując, joga może być obiecującą terapią uzupełniającą lub integracyjną, pomagającą w zmniejszeniu objawów depresji i lęku, a także poprawie dobrego samopoczucia. Dodatkowe korzyści wydają się obejmować zwiększone więzi społeczne, lepsze samopoczucie duchowe i lepszy sen.