Johnny Cash – legenda, ikona, przestroga. Poznaj życie bestsellerowej amerykańskiej gwiazdy

Johnny Cash jest w USA ikoną porównywaną tylko z inną wielką gwiazdą muzyki, Elvisem Presleyem. Ten multiinstrumentalista i przedstawiciel kilku gatunków muzycznych (country, rock’n’roll, gospel i inne) jest symbolem popkultury XX wieku. Co warto wiedzieć o tym wspaniałym artyście? Przedstawiamy najciekawsze fakty z jego kariery.
Johnny Cash – legenda, ikona, przestroga. Poznaj życie bestsellerowej amerykańskiej gwiazdy

Johnny Cash: historia życia

Johnny Cash urodził się 26 lutego 1932 w miejscowości Kingsland w Arkansas. Przyszedł na świat jako syn ubogich przesiedlonych farmerów.

Już od dzieciństwa życie Casha przesiąknięte było muzyką. Jako dziecko Johnny (nazywany także w rodzinnym domu J.R.) słuchał wielu audycji radiowych ze wszystkich zakątków Ameryki. Fascynowały go zarówno materiały dziennikarskie, jak i muzyka, choć to drugie pokochał szczególnie. Upodobał sobie zwłaszcza piosenki Jimmy’ego Rogersa, Rosetty Tharpe i rodzinę Carterów. Uwielbieniem darzył swing, blues i rock’n’roll, poszukując artystycznych inspiracji dla siebie samego.

Sielanka nie trwała długo. W wieku 12 lat Johnny przeżył straszną tragedię – jego starszy brat, z którym łączyła go bardzo bliska więź, zginął w wypadku z piłą tarczową. To wydarzenie, jak później wspominał muzyk, pozostawiło na nim straszliwe piętno na całe życie, choć – paradoksalnie – wzmocniło również jego wiarę.

W młodzieńczych latach życia J.R. zaciągnął się do Amerykańskich Wojsk Lotniczych, odbywając służbę w Landsberg w Niemczech Zachodnich jako radiotelegrafista. To właśnie w tym czasie zaczął już tworzyć swoje pierwsze piosenki. Wtedy powstał między innymi utwór „Folsom Prison Blues”, który stał się jego pierwszym wielkim przebojem.

W roku 1954 powrócił do USA i poślubił swoją pierwszą miłość, Vivian Liberto, z którą następnie przeniósł się do Memphis, gdzie Cash zaczął zarabiać na życie, z nadzieją zostania zawodowym muzykiem. Początkowo pracował jako domokrążca, ale wkrótce, wraz ze znajomymi mechanikami, Marshallem Grantem i Monroe Perkinsem, założył grupę muzyczną Tennessee Two.

Zespół dość szybko podpisał kontakt z właścicielem rozrastającej się wytwórni Sun Studios. Wylansowali takie słynne utwory jak: „Folsom Prison Blues”, „Cry, Cry, Cry”, „I Walk the Line”, a ich pierwszy solowy album ukazał się na rynku w 1957 roku.

Lata 60. i pierwsze sukcesy artystyczne przyniosły niestety załamanie. Johnny Cash coraz bardziej zaczął uzależniać się od używek, mimo że cieszył się dużą popularnością i uznaniem fanów oraz krytyków. W historii muzyki popularnej zapisał się wielkimi zgłoskami spektakularny występ w więzieniu Folsom – artysta odegrał tam swoje piosenki przed widownią składającą się ze skazańców, którzy zareagowali na niego bardzo entuzjastycznie. Natomiast sam album „At Folsom Prison” nie schodził z list przebojów aż przez 90 tygodni z rzędu.

Lata 70. nie wiązały się ze zbyt dużą popularnością Casha, ale w latach 80. znów przez chwilę udało mu się wejść na szczyt. Rok przed śmiercią w 2003 roku nagrał jeden ze swoich najbardziej wzruszających i zarazem dojrzałych artystycznie albumów: „American IV: The Man Comes Around”.

Istnieje wiele dowodów świadczących o tym, jak wielką i cenioną w kulturze gwiazdą był Johnny Cash. Biografia tego artysty była analizowana wiele razy. Powstało kilkanaście książek poświęconych jego życiu i twórczości. Interesującą pozycją wydawniczą jest także „Cash. Autobiografia”.

 

Johnny Cash: twórczość

Rozkwit kariery Johnny’ego Casha przypada na rok 1954, bo właśnie wtedy, w Tennessee, artysta wraz ze swoim zespołem zaczął grywać w pubach i barach, zdobywając popularność nie tylko wśród lokalnej społeczności.

Motorem napędowym dla późniejszych sukcesów okazała się współpraca z Sun Records i Samem Phillipsem, który początkowo nie był zachwycony twórczością Casha. Zdaniem właściciela wytwórni, utwory te nie miały potencjału komercyjnego. Johnny przekonał do siebie Phillipsa żywymi, energetycznymi utworami, które do dziś są bardzo charakterystyczne dla pierwszych lat jego kariery.

Niektóre utwory ze wspomnianej wcześniej płyty z 1957 roku, odniosły sukces umiarkowany, natomiast już kultowy numer „Folsom Prison Blues” dotarł do pierwszej piątki country charts. Z kolei „I Walked the Line” wdarł się na szczyt listy Coutry oraz do pierwszej dwudziestki listy Pop.

Kolejna współpraca była już z większą wytwórnią Columbia Records. Pod jej skrzydłami wylansowano singiel, „Don’t Take Your Guns to Town”, który osiągnął ogromny sukces.

Jego kariera była bardzo intensywna. W czasach jej rozkwitu Cash dawał nawet 300 koncertów rocznie i przez to coraz bardziej oddalał się od rodziny, a przybliżał się do alkoholu i narkotyków.

Twórczość Casha, mimo energetycznego rytmu i optymistycznej melodii, często odwoływała się do ludzkich słabości i nadziei. Teksty piosenek opisywał pechowców, szukających wybaczenia i miłości. To właśnie ta wrażliwość sprawiła, że wyróżniał się na tle innych podobnych twórców.

Johnny Cash w ciągu całej swojej kariery zdobył aż 10 nagród Grammy, w tym także nagrodę za całokształt twórczości. Znalazł się również Rock and Roll Hall of Fame oraz Country Hall of Fame – idealnie ilustruje to, jak wszechmocnym gatunkowo muzykiem był Cash. Artysta znajduje się także na 31. miejscu listy najwybitniejszych muzyków wszechczasów magazynu „Rolling Stone”.

 

Johnny Cash: miłość, związki, dzieci

W 1954 Cash ożenił się z Vivian Liberto. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu, a rozwód miał miejsce 14 lat później, w styczniu 1968 roku.

W okresie największego rozkwitu swojej kariery muzyk poznał artystkę June Carter, którą od dawna się fascynował. Ta utalentowana komiczka i multiinstrumentalistka od razu zdobyła serce Casha, a sama była dwukrotną rozwódką. Momentem przełomowym w ich historii miłosnej była wspólna trasa koncertowa, podczas której nawiązała się między nimi niezwykła więź, która nie traciła na sile przez kolejne lata. Po rozwodzie z Vivian Liberto, Johnny oświadczył się June na scenie.

To właśnie June Carter, kobieta empatyczna i inteligentna, była dla Johnny’ego Casha oparciem w trudnych chwilach z używkami w roli głównej. Również ona napisała jeden z największych przebojów Johnny’ego, „The Ring of Fire”.

Obydwoje zmarli w 2003 roku. Ta najsłynniejsza muzykująca para XX wieku leży razem na cmentarzu w Hendersonville Memory Gardens.

Kogo pozostawił po sobie Johnny Cash? Dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa. Z Vivian Liberto miał czworo dzieci: Kathy, Cindy, Rosanne i Tara. Z kolei małżeństwo Johnny’ego i June doczekało się jednego potomka, syna Johna Cartera Casha.

 

 

 

Johnny Cash: problemy

We wczesnych latach 60., a więc wtedy, gdy kariera J.R. nabrała rozpędu, muzyk zatracił się w używkach. Alkohol i amfetamina, a także innego rodzaju narkotyki i psychotropy, zawładnęły jego ciałem i umysłem. Mimo tych problemów nigdy nie opuszczała go wena.

Najpoważniejszą konsekwencją jego uzależnienia było zdarzenie z 1965 roku. Na granicy w El Paso aresztowano artystę za próbę przemytu amfetaminy w futerale na gitarę.

Johnny Cash: ciekawostki

  •  Artysta prawie zawsze występował w czerni.
  •  Głos Johny’ego Casha klasyfikowany jest jako baryton. Jego charakterystyczna głęboka i ciepła barwa zaskarbiła sobie fanów na całym świecie.
  • O Cashu nakręcono Oscarowy film pt. “Spacer po linie” z Joaquinem Phoenixem i Reese Witherspoon w rolach głównych.
  • W 1957 roku  Johnny Cash pisał również piosenki dla młodego Roya Orbissona i Elvisa Presleya.