Wszystkie tajemnice imperatora. Życie i śmierć Juliusza Cezara

Juliusz Cezar to najpotężniejszy dyktator czasów starożytnych – jego osiągnięcia są uważane za spektakularne aż do dziś, a słowa, która padły z jego ust mają podobną wagę, co cytaty wypowiadane przez rzymskich myślicieli czy poetów. Kim był Juliusz Cezar i jak dokonał wszystkich swoich osiągnięć? Czy jako dyktator postępował sprawiedliwie, czy w całym jego życiu najważniejsze były układy i intrygi? Przedstawiamy historię najpopularniejszego Rzymianina!
Wszystkie tajemnice imperatora. Życie i śmierć Juliusza Cezara

Juliusz Cezar: historia

Ród Cezarów, z którego wywodzi się Gajusz Juliusz Cezar (znany powszechnie jako Juliusz Cezar) od wieków znany był z przodków piastujących ważne urzędy państwowe. Cezarowie nie należeli jednak do najbardziej popularnych i bogatych rodów w Rzymie – choć żyli na godnym poziomie, ustępowali wyżej postawionym rodzinom. Młody Juliusz nie był zainteresowany polityką, skłaniając się raczej ku poezji, aż do czasu zawarcia małżeństwa z córką Korneliusza Cynny, znanego polityka popierającego poglądy popularów – opozycji ówczesnej władzy, dążącej do reform. Cezar przejął poglądy właśnie po teściu, który pomógł mu stawiać pierwsze kroki w świecie polityki. 

Po porażce popularów, Cezar został pozbawiony majątku i wygnany ze stolicy. Udało się jednak ułaskawić go dzięki pomocy znajomych. Młody Juliusz, usiłujący odbudować stracony status i majątek, urządzał uczty i przyjęcia ponad stan – zaczął zapożyczać się specjalnie po to, by dopuszczać się korupcji i przekonywać Rzymian do popierania jego poglądów i działań. W krótkim czasie z niepozornego członka kolegium stał się najwyższym kapłanem.

Kiedy Cezar zbankrutował, zdecydował się postawić wszystko na jedną kartę, przeprowadzając działania wojenne. Po powrocie do kraju ze złupionym majątkiem, zaczął ubiegać się o urząd konsula. Władza przeciwna jego poglądom nie chciała się na to zgodzić – Cezar zawarł więc porozumienie z Krassusem i Gnejuszem Pompejuszem, najbardziej wpływowymi mężczyznami Rzymu, za których sprawą bez problemu przegłosowano jego kandydaturę na konsula.

 

Juliusz Cezar: podboje

Podboje Juliusza Cezara są znane na całym świecie – już jako konsul, Cezar zaczął bezprawnie podbijać Galię. Po całkowitym opanowaniu kraju, wódz dostał się nawet za Ren i do Brytanii – mówi się, że podobnie jak w przypadku Aleksandra Macedońskiego, jego chęć opanowania świata była większa niż zdrowy rozsądek. Kiedy Juliusz usiłował wrócić do kraju i przygotować się na następny podbój, okazało się, że Krauss zmarł, a Pompejusz zdradził sojusz, przechodząc na stronę senatu, postulującego o skazanie Cezara za rozpętanie wojny w Galii bez pozwolenia.

Cezar postawiony przed faktem dokonanym miał do wyboru poddanie się lub rozpętanie wojny domowej. Wybrał drugą opcję, podbijając cały Rzym wraz z wojskiem, z którym opanował wcześniej Galię – właśnie wtedy wypowiedział słynne słowa ,,kości zostały rzucone”. Pompejusz, niedawny przyjaciel, a po zdradzie – wróg Juliusza Cezara, zdołał uciec do Grecji, a potem do Egiptu, gdzie został zamordowany. Rzym pozbawiony ostatniego zaraz po Cezarze najważniejszego człowieka należał już tylko do nowego dyktatora.

 

Juliusz Cezar: osiągnięcia

Co osiągnął w swoim życiu Juliusz Cezar? Osiągnięcia dyktatora wykraczają znacznie poza liczne podboje – najważniejszą dumą wodza jest wygrana przeciwko opozycji, czego dokonał nie tylko dzięki umiejętnościom bojowym, ale także dzięki sprytowi i umiejętności zawierania korzystnych układów. Po zdobyciu władzy nad Rzymem, Cezar przeprowadził reformy usprawniające codzienne życie mieszkańców kraju, m.in. znosząc prawo podatkowe. Pomimo tego, że Cezar stał się samozwańczym dyktatorem, był szanowanym i lubianym wodzem, który zmodyfikował nie do poznania konserwatywne dotąd państwo.

 

Kobiety Juliusza Cezara

Juliusz Cezar już od czasów młodzieńczych wykazywał zainteresowanie płcią przeciwną (i nie tylko – młody Juliusz romansował także z mężczyznami). Jego ojciec, chcąc zakończyć hulaszczy tryb życia potomka, zaaranżował zaręczyny Juliusza z Kosucją, bogatą dziewczyną z dobrego domu. Przyszły rzymski wódz nie był jednak zainteresowany aranżowanym małżeństwem – po śmierci ojca natychmiast zerwał zaręczyny i wziął ślub z Kornelią, córką ważnego polityka. Właśnie dzięki teściowi, Korneliuszowi Cynnie Juliusz zaczął stawiać pierwsze kroki w polityce.

Związek zakończył się po trzech latach, kiedy Cezar z własnej woli porzucił Kornelię, oddając się przelotnym romansom. Co ciekawe – mężczyzna romansował jedynie z córkami ważnych osobistości, co pozwala wysnuwać podejrzenia, jakoby Cezar traktował romanse jako możliwość rozwoju jego kariery politycznej. Potwierdza to fakt, iż Cezar otwarcie romansował z żonami swoich kontrahentów.

Pompeja, druga żona Juliusza Cezara jest znana głównie z niewierności – podczas uroczystości skierowanej do kobiet, znaleziono w jej pokoju mężczyznę przebranego w damski strój. Kiedy wrogowie Cezara postanowili postawić sprawcę przed sądem – Juliusz zachował spokój, przedstawiając całą sytuację jako żart. Rozwiódł się jednak z małżonką, rzucając słynne słowa – ,,żona Cezara musi być poza wszelkimi podejrzeniami”.

Następną żoną Juliusza była młodziutka Kalpurnia, córka znanego trybuna wojskowego i namiestnika. Właśnie wtedy okazało się, że rzucone wcześniej przez Juliusza słowa odnoszą się tylko do jednej ze stron – choć sam wymagał od żon wierności, podczas związku z Kalpurnią dopuszczał się zdrad, romansując m.in z Serwillą, którą obdarowywał drogimi prezentami i wyszukaną biżuterią.

Wraz z rozwojem kariery, Cezar przeplatał kolejne podboje z gorącymi romansami, których cena przewyższała zdolności finansowe mężczyzny – wódz często zapożyczał się, by sprawiać kochankom wyszukane prezenty. Dopiero po ukończeniu 50 lat wódz poznał kobietę, którą opisuje każda biografia Juliusza Cezara – Kleopatrę. Romans zaczął się bardzo niespodziewanie – Cezar został wezwany na dwór brata Kleopatry, w celu rozstrzygnięcia konfliktu między rodzeństwem. Kleopatra pojawiła się jednak niespodziewanie w komnacie Cezara, owinięta jedynie w dywan. Jak nie trudno się domyślić – Cezar wycofał momentalnie poparcie dla brata dziewczyny.

Podczas, gdy przez całe swoje życie to Juliusz Cezar wykorzystywał romanse do osiągania kolejnych sukcesów politycznych, jedynie Kleopatra potrafiła potraktować mężczyznę podobnie, wysługując się nim w celu rozwiązywania własnych problemów. Burzliwy i gorący romans zaowocował ciążą – o dziwo, Juliusz uznał nieślubne dziecko za swoje, co było całkowicie sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez Rzymian.

 

Ciekawostki o Juliuszu Cezarze

Kiedy myślimy o najbardziej charakterystycznej postaci starożytnego Rzymu, na myśl przychodzi właśnie Juliusz Cezar – ciekawostki o dyktatorze potwierdzają, że był nie tylko geniuszem, ale także barwną i charakterną osobą:

  • Juliusz Cezar został porwany przez piratów i wykupiony za kwotę 50 talentów. Mściwy młodzieniec postanowił od razu po powrocie do kraju skierować działa przeciwko oprawcom – po zorganizowaniu na szybko floty, odniósł zwycięstwo nad piratami;
  • Cezar niesamowicie ubolewał nad swoją łysiną – wydawał majątek na zabiegi upiększające, które jednak nie zahamowały przedwczesnego łysienia. Mężczyzna zaczął nosić wieniec właśnie po to, by przyozdobić czymś pozbawioną włosów głowę;
  • Cezar nie bał się zamachu na swoje życie, pomimo, że był wielokrotnie ostrzegany przed czyhającym na niego niebezpieczeństwem. Był wręcz pewien, że nikt nie odważy się na dokonanie zamachu – jak się jednak okazało, życie odebrał mu jego najlepszy przyjaciel, Brutus. Mężczyzna zdołał wypowiedzieć przed śmiercią znane słowa ,,i ty, Brutusie, przeciwko mnie?”;
  • Największe marzenie Juliusza stanowiło dorównanie Aleksandrowi Wielkiemu. Wódz marzył o tym niemal obsesyjnie, opłakując to, że w konkretnym wieku dokonał mniej, niż jego idol;
  • Juliusz Cezar wygrał 48 z 50 bitew, w których brał udział;
  • Cezar w młodości zamierzał zostać pisarzem;