15 LIPCA GRUNWALD (WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE)

Bitwa pod Grunwaldem 

Coroczna inscenizacja bitwy między sprzymierzonymi siłami polsko-litewskimi prowadzonymi przez króla Władysława Jagiełłę oraz rycerzami zakonu krzyżackiego dowodzonymi przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen jest już tradycją. Początki imprezy były jednak niepozorne – zaczęło się od Dni Grunwaldu, na które w 1996 r. wójt zaprosił Bractwo Miecza i Kuszy z Warszawy. Natomiast począwszy od 1998 roku, odbywają się regularne widowiska, w których uczestniczą  rycerze z całej Europy – także z Litwy. Ubiegłoroczna rocznicowa (600 lat!) impreza zgromadziła rekordową liczbę widzów. Wielu chętnych nie zdołało dotrzeć na pole bitwy z powodu monstrualnych korków na drogach dojazdowych. 

17 LIPCA SKARŻYSKO-KAMIENNA (WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE)

Bitwa pod Studziankami, 9–16 sierpnia 1944 r.

Inscenizacja w Skarżysku-Kamiennej została przygotowana przez Muzeum Orła Białego oraz SRH AA7 i ma nawiązywać do walk Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte o przyczółek warecko-magnuszewski w 1944 r.

22–24 LIPCA BURKATÓW (WOJ. DOLNOŚLĄSKIE, POW. ŚWIDNICKI)

Bitwy pod Burkatowem i Lutomią, 21 lipca 1762

Z okazji 249. rocznicy bitwy pod Burkatowem i Lutomią, IR Alt Kreytzen organizuje biwak, na który zaprasza wszystkich chętnych w mundurach osiemnastowiecznych. W programie nocny przemarsz na pole bitwy, zwiedzanie pozostałości fortyfikacji polowych w górach, ćwiczenia i biwak. Część imprezy (w sobotę – atak i zdobycie szańców przez Prusaków) będzie dostępna dla publiczności.6 SIERPNIA ŚWIECINO (WOJ. POMORSKIE, POW. PUCKI)

Bitwa pod Świecinem, 17 września 1462 roku

Pod Świecinem rozegrała się zwycięska dla strony polskiej bitwa między zaciężnymi wojskami dowodzonymi przez burgrabię krakowskiego Piotra Dunina a Krzyżakami. W programie – oprócz inscenizacji bitwy – turnieje rycerskie, pokazy średniowiecznych rzemiosł, popisy sprawności jeździeckiej i sztuki fechtunku, prezentacje strojów, uzbrojenia, musztry, artylerii, inscenizacja bitwy i zwiedzanie obozu warownego z czasów późnego średniowiecza.

14–21 SIERPNIA HEL (WOJ. POMORSKIE, POW. PUCKI)

D-Day Hel (inscenizacja lądowania aliantów w Normandii w 1944 r.)

D-Day Hel to widowisko nawiązujące tematycznie do historii II wojny światowej, a konkretnie do wydarzeń związanych z lądowaniem aliantów w Normandii w 1944 r. W sierpniu lądowały tam także polskie oddziały wchodzące w skład 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. W widowisku wezmą udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz kolekcjonerzy pojazdów militarnych z Polski i Europy. Przez cały tydzień na ulicach Helu będzie można podziwiać blisko 250 uczestników w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwować widowiska ukazujące różne epizody bitewne. Będą one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Miasto na okres inscenizacji zostaje przemianowane na HelVille. Szeroka plaża stwarza duże możliwości do przeprowadzenia inscenizacji desantu z morza. Do najbardziej spektakularnych widowisk będzie należeć lądowanie amfibii DUKW z żołnierzami.


26–27 SIERPNIA MŁAWA (WOJ. MAZOWIECKIE)

Bitwa pod Mławą, 1–3 września 1939 r.

IV Rekonstrukcja Mława 2011 – bitwa pod Mławą i obrona pozycji mławskiej w 1939 roku – to cykl imprez poświęconych kampanii wrześniowej, których kulminacją jest rekonstrukcja bombardowania Mławy i obrony pozycji mławskiej w Uniszkach Zawadzkich. Po ogłoszonej w marcu 1939 r. mobilizacji północne Mazowsze stało się obszarem operacyjnym armii „Modlin”. W pobliżu miejscowości Mława, w pasie działania 20. Dywizji Piechoty zaprojektowano tzw. Pozycję Mława i Pozycję Rzęgnowo. Na centralnym odcinku działania armii Modlin w pasie działania 20 DP wybudowano pozycję fortyfikacji polowej. Do dziś zachowało się w różnym stanie 55 obiektów żelbetowych. Są to w większości jedno- i dwustrzelnicowe kojce forteczne do ognia tradytorowego ckm oraz kilka zespołów fortyfikacji drewniano-ziemnych. Znaczna część obiektów znajduje się obecnie w lesie i nie jest bezpośrednio widoczna, co uniemożliwia ogarnięcie wzrokiem poszczególnych odcinków jako całości. Poza typowymi okopami strzeleckimi zachowały się również pozostałości po dwóch biernych schronach.


1 WRZEŚNIA  SOCHACZEW (WOJ. MAZOWIECKIE)

Bitwa nad Bzurą, od 9 do 18 września 1939 r.

W Sochaczewie zostanie zorganizowana X jubileuszowa „Rekonstrukcja Bzura 2011”, która przypomni walki żołnierzy Armii Poznań i Pomorze nad Bzurą w 1939 roku. W tym roku organizatorzy chcą szczególnie uczcić zapomnianych bohaterów tamtej bitwy – pionierów i saperów, którzy z narażeniem życia dbali o przeprawy na Bzurze. Abyśmy pamiętali o ich wysiłku, Pionierzy 40 pp przerzucą przez rzekę kładkę wykonaną zgodnie z przedwojennymi wymaganiami technicznymi.  W 1939 roku 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich stracił 12 oficerów i ok. 250 szeregowych, rannych zostało 5 oficerów i ponad 200 szeregowych. Za tę kampanię przyznano pułkowi 4 Złote Krzyże Virtuti Militari i 26 Srebrnych, a 47 żołnierzy odznaczono Krzyżem Walecznych.10 WRZEŚNIA WÓLKA WĘGLOWA K. WARSZAWY (WOJ. MAZOWIECKIE)

Szarża pod Wólką Węglową 14. pułku Ułanów Jazłowieckich, wrzesień 1939 r.

 

W rejonie historycznej szarży 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Węglową 10 września 2011 roku, zostanie zorganizowana impreza historyczna „Chwała Polskiej Kawalerii”. Jej kulminacyjnym punktem będzie rekonstrukcja szarży pod Wólką Węglową z udziałem 100 koni wystawionych przez grupę rekonstrukcji historycznych. W przededniu wybuchu wojny 1939 r. i podczas niej 14. Pułk Ułanów wchodził w skład Podolskiej Brygady Kawalerii i wraz z nią należał do armii Poznań gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby. We wrześniu, zmierzając ku broniącej się stolicy, płk. Godlewski decyduje się pod Wólką Węglową na przebicie linii niemieckich szarżą i pułk wykonuje ją, dochodząc do Bielan. W szarży przez zaporę ognia artyleryjskiego, karabinów maszynowych i broni ręcznej okopanych Niemców, pułk traci ponad 100 zabitych i wielu rannych, którzy dostają się do niewoli. W koszarach 1. Pułku Szwoleżerów, dokąd pułk został skierowany, przekonano się, że po trzytygodniowych walkach wrześniowych w pułku pozostało 14 oficerów, 29 podoficerów i 388 ułanów oraz tylko 280 koni, 7 ckm, 2 działka ppanc., 5 wozów taborowych i 2 kuchnie polowe.


30 WRZEŚNIA–2 PAŹDZIERNIKA ŚWIDNICA (WOJ. DOLNOŚLĄSKIE)

Zdobycie Świdnicy przez Austriaków, 1 października 1761 r.

W dniach 30 września–2 października miasto Świdnica i IR Alt Kreytzen organizują biwak i widowisko historyczne z okazji 250. rocznicy zdobycia twierdzy świdnickiej przez austriacki korpus feldmarszałka Laudona. W sobotę odbędzie się apel na rynku, przemarsz przez miasto oraz inscenizacja szturmu twierdzy. Obóz wojskowy zostanie udostępniony zwiedzającym.