Ozdobne kafle z Wawelu znaleźli na drugim krańcu Polski! Niewiarygodne, czyja była ta siedziba

Niecodziennego odkrycia dokonali naukowcy z PAN w niewielkim Żelechowie. Otóż okazało się, że na terenie pozostałości XVI-wiecznego odnaleźli ozdobne kafle piecowe, które odpowiadają dokładnie tym samym z Wawelu. Sugeruje się, że budynek na mazowieckiej prowincji musiał służyć elicie ówczesnej Rzeczypospolitej.
Rzut na wykopaliska z lotu ptaka / źródło: Gmina Żelechów, materiały prasowe

Rzut na wykopaliska z lotu ptaka / źródło: Gmina Żelechów, materiały prasowe

Żelechów jest niewielkim miasteczkiem w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim, przy granicy z Lubelszczyzną. Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (Wojciech Bis, Maciej Radomski) oraz Instytutu Historii PAN (Michał Główka, Michał Zbieranowski) prowadzili prace wykopaliskowe na terenie prywatnej działki. Jak donosi Gmina Żelechów na swoim profilu na Facebooku, w tym miejscu znajdował się XVI-wieczny dwór należący do rodu Ciołków.

Czytaj też: Średniowieczni mnisi nie mieli „czystego” życia! To, co odkryto w ich jelitach, budzi odrazę

Prace polegały na dokopaniu się około metra w głąb ziemi, gdzie znajdowały się kamienne posadzki dworu. Jak się okazało dzięki badaniom, dwór już przed ponad 400 laty spłonął w pożarze. Świadczą o tym ślady przepalonej gliny na ścianach i podłodze renesansowej konstrukcji. Jednak nie to było najciekawszym odkryciem!

Kafle z Wawelu na Mazowszu. Ten dwór był siedzibą elity

Na terenie wykopalisk znaleziono ozdobne kafle z pieca ogrzewającego rezydencję. Liczne motywy florystyczne, zwierzęce, jak i herby rodowe przypominają te z kafli piecowych z Wawelu. Niektóre z kafli są wręcz identyczne, jak te z królewskiego zamku w Krakowie!

Czytaj też: Gdyby nie Polak z Cieszyna nie doszłoby do porozumienia między władcami. Średniowieczna misja uratowała wiele

Naukowcy twierdzą, że XVI-wieczny dwór w Żelechowie zatem musiał być siedzibą elity ówczesnej Rzeczypospolitej. Z nielicznych przekazów historycznych wiadomo, że należał do rodu Ciołków, którzy go porzucili na początku XVI wieku.

Rzut na wykopaliska / źródło: Gmina Żelechów, materiały prasowe

Kafle stylizowane na te z Wawelu nie są jedynym znaleziskiem z żelechowskiej rezydencji. Odkryto także liczne fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierząt (najpewniej ostałych po dawnych ucztach możnowładców) oraz monety. Wyjątkową jest grosz praski Wacława IV (1378-1419).

Czytaj też: Kroniki rzucają światło na brudy polskiej polityki! Ci ludzie stali w cieniu Krzywoustego

Obecny etap prac wykopaliskowych na razie został zamknięty, ale to nie koniec jeszcze badań dworu w Żelechowie. Naukowcy chcą poznać dokładny plan budowli i jej historię.