Kakadu zaskakująco dobrze rozumieją świat. Koncepcja narzędzi to dla nich nic nowego

Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań, kakadu białooka to jedno z niewielu zwierząt tak dobrze rozumiejących, na czym polega używanie narzędzi.
Kakadu zaskakująco dobrze rozumieją świat. Koncepcja narzędzi to dla nich nic nowego

O szczegółach przeprowadzonych eksperymentów naukowcy piszą na łamach Current Biology, a jednym z najważniejszych wniosków jest to, że owe ptaki to, poza szympansami, jedyne zwierzęta inne niż ludzie, które zdają sobie sprawę, gdy do wykonania danej czynności będzie potrzebne więcej niż jedno narzędzie.

Czytaj też: Psy nie powinny jeść tego w wieku szczenięcym, by mieć zdrowe jelita

Celem prowadzonych działań było dostanie się do jedzenia w postaci orzechów nerkowca. Kakadu wiedziały, gdy do dostania się do smakołyku kluczowe było użycie dwuczęściowego zestawu narzędzi. Wcześniej, wśród osobników przebywających w niewoli, zaobserwowano korzystnie z trzech wykonanych przez człowieka przyrządów do wydobywania nasion z łupin.

Jeden służył do rozcinania pestki, drugi do rozwierania powstałej szczeliny, a trzeci – do wydobywania nasion. Na czele zespołu badawczego zajmującego się tą sprawą stanął Antonio Osuna-Mascaró z University of Veterinary Medicine Vienna. To właśnie on i jego współpracownicy zaprojektowali eksperyment, w którym kakadu widział orzech przechowywany w pudełku za przezroczystą pokrywą. Aby dostać się do upragnionego celu zwierzę musiało najpierw użyć krótkiego, spiczastego patyka, aby przebić pokrywę. Później kluczem do sukcesu było wykorzystanie dłuższej słomki. Taka sztuka udała się 7 z 10 ptaków.

W eksperymencie wzięły udział ptaki z gatunku kakadu białooka

Oczywiście na tym etapie nie było jasne, czy dla uczestników badania oba przyrządy stanowią dwa osobne narzędzia. W celu uzyskania odpowiedzi naukowcy wybrali pięć ptaków, które dotarły do orzecha. Miały one zostać poddane ponownemu wysiłkowi, lecz na nowych zasadach. Tym razem pudełko znajdowało się wyżej niż narzędzia, dlatego jeśli kakadu chciały się do niego dostać, musiał najpierw wykonać krótki, pionowy lot. 4 z 5 osobników nauczyło się, jak przetransportować oba narzędzia za jednym razem.

Elastyczny transport zestawu narzędzi może być uznany za pełny dowód na identyfikację prawdziwego zestawu narzędzi, ponieważ wybór drugiego przyrządu nie jest jedynie odpowiedzią na wyniki użycia pierwszego, ale oznacza rozpoznanie potrzeby wykorzystania obu narzędzi przed użyciem któregokolwiek z nich (tym samym sklasyfikowanie obu narzędzi razem jako zestawu). wyjaśniają autorzy

Czytaj też: Oto największa ryba jaskiniowa na świecie. Ten gatunek to prawdziwy unikat

Wcześniej podobną zdolność odnotowano u szympansów, które także potrafią korzystać z wielu narzędzi. Małpy są w stanie na przykład wydobywać termity z użyciem krótkiego, sztywnego patyka. Najpierw wykorzystują go do zrobienia otworu w kopcu, by później użyć dłuższego kijka o wyższej elastyczności. Ten jest na tyle miękki, iż termity się w niego wgryzają, a wtedy szympansy wyciągają je na światło dzienne i konsumują.