Kakao nie tylko dla elit. Wśród Majów mógł je spożywać każdy, ale był pewien warunek

Wśród starożytnych Majów kakao nie było pokarmem zarezerwowanym wyłącznie dla elit. Nowe badania wskazują, że było ono dostępne dla wszystkich. Pod pewnym warunkiem.
Wszyscy Majowie, nie tylko elity, mogli spożywać kakao – ale pod pewnym warunkiem /Fot. Pixabay

Wszyscy Majowie, nie tylko elity, mogli spożywać kakao – ale pod pewnym warunkiem /Fot. Pixabay

Kakao miało dla starożytnych Majów szczególne znaczenie – uważali je za dar od bogów i używali zarówno jako waluty, ale także podczas obrzędów religijnych. Dotychczasowe próby identyfikacji kakao w ceramice skupiały się na naczyniach związanych z kontekstami ceremonialnymi, co wskazywało naukowcom, że było dostępne głównie dla elit. Ale co z rolnikami i mniej zamożną ludnością?

Badania przeprowadzone przez naukowców z UC Santa Barbara, dr Anabel Ford i prof. Mattanjah de Vries, udzielają odpowiedzi na to pytanie – badając pozostałości kakao ze starożytnej ceramiki. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, pokazują, że kakao było w rzeczywistości dostępne dla ogółu społeczeństwa i używano go podczas uroczystości na wszystkich poziomach społeczeństwa.

Czytaj też: Majowie mieli poważny problem. Ich miasta były zatrute

Dr Anabel Ford mówi:

Od dawna zakładano, że kakao dla Majów było przeznaczone tylko dla elit. Obecnie wiemy, że spożywanie kakao było luksusem, ale dostępnym dla wszystkich. Ważne jest to, że było to wymogiem związanych z nim rytuałów.

Kto mógł pić kakao?

Naukowcy przeanalizowali 54 fragmenty ceramiczne pochodzące z El Pilar, miasta majańskiego położonego między Belize a Gwatemalą. Badanie obejmowały analizę chemiczną tych skorupek – w szczególności biomarkerów dla kakao: kofeiny, teobrominy i teofiliny.

Fragmenty ceramicznych naczyń, w których spożywano kakao /Fot. UCSB

Dr Anabel Ford dodaje:

Odkrycie chemicznych sygnatur kakao umożliwiło badanie, ale główny składnik aktywny – teobromina – nie jest wystarczająco dyskretny, aby mieć pewność co do atrybucji kakao. Mattanjah de Vries i jego studenci, w swoich badaniach chemicznych, natrafili na możliwość wykrycia teofiliny, specyficznego składnika kakao, którego nie można pomylić z niczym innym. Jego praca nie była z dziedziny archeologii, ale widział potencjał dla interdyscyplinarnego projektu.

Wybierając ceramikę do badań, dr Ford i prof. de Vries nadali priorytet wazom, z których prawdopodobnie pito kakao. Przebadali również miski, słoiki i talerze – wszystkie typy naczyń miały dowody na obecność kakao.

Czytaj też: Majowie umieszczali na zębach ozdoby. Jaka była ich inna rola?

Dr Anabel Ford podsumowuje:

Teraz, gdy wiemy, że obecność kakao występuje we wszystkich typach naczyń, musimy zrozumieć ich dystrybucję i wykorzystanie. Co jest krytyczne w naszej pracy, to fakt, że dane, które zebrałam w obszarze El Pilar – Belize River, podkreślają zwykłe gospodarstwa domowe, a nie tylko elitarne centrum. Nasze badania przełamują więc schemat identyfikacji i dystrybucji kakao.