KALEJDOSKOP

  • 68% Polaków nie ma czasu na zjedzenie obiadu w pracy – wynika z ankiet Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini. Prawie 40 proc. z nas w czasie pracy odżywia się jedynie kanapkami, niemal 15 proc. jada owoce, a 9,5 proc. – sałatki. 10 proc. w ogóle nic nie je podczas pracy.
  • Ponad 50% zatrudnionych Polaków chce w tym roku zmienić pracę.
  • 24% nie zamierza zmieniać pracy.
  • 16% rozważa taką możliwość.

ZARZĄDZANIE

kto tu jest szefem

Na kogo patrzysz najpierw na grupowym zdjęciu? Pewnie jak większość dorosłych na siebie. Niektórzy jednak zachowują się inaczej, jeśli na zdjęciu jest także ich szef. Badacze z Brain and Creativity Institute porównywali, jak biali Amerykanie i Chińczycy reagują na fotografie swoje i swoich szefów. W ten sposób chcieli zbadać kulturowe różnice związane ze stosunkiem do autorytetu i władzy. Chińczycy najszybciej dostrzegali na zdjęciach swoich przełożonych, biali Amerykanie zaś najpierw patrzyli na siebie, a dopiero później na swoich szefów. Co ciekawe jednak, amerykański indywidualizm przejawiał się nieco słabiej, jeśli szef był osobą o wysokim statusie społecznym. Zdaniem Sook-Lei Liew, jednego z autorów badań, świadczy to przede wszystkim o tym, że w społeczeństwie amerykańskim status społeczny ma zdecydowanie większe znaczenie niż pozycja w hierarchii firmy. Wcześniejsze badania wykazały, że szybciej identyfikujemy na fotografiach swoją twarz niż twarze innych. Po prostu prędzej reagujemy na to, co uważamy za ważniejsze. Chiński „efekt szefa” opisali po raz pierwszy dwa lata temu Yina Ma i Shihui Han z Uniwersytetu Pekińskiego.

ODOCZYNEK

gorączka po sobotniej nocy

Po bezsennej nocy jesteśmy  rozdrażnieni i zmęczeni, ale to nie wszystko. Mniej znanym efektem braku snu jest krótkotrwała euforia, która może prowadzić do ryzykownych zachowań i osłabiać umiejętność racjonalnego osądu sytuacji – przekonują badacze z University of California w Berkeley. Zajrzeli oni za pomocą rezonansu magnetycznego do mózgów 27 osób i zauważyli, że po nieprzespanej nocy ośrodek przyjemności był u nich pobudzony. „Prawidłowo funkcjonujący mózg znajduje złoty środek na skali nastrojów, ale mózg pozbawiony snu miota się między skrajnościami, z których żadna nie sprzyja podejmowaniu decyzji” – mówi prof. Matthew Walker, psycholog i neurolog. Naukowiec przestrzega osoby podejmujące na co dzień decyzje obciążone dużym ryzykiem, np. lekarzy czy pilotów samolotów, przed skracaniem snu.

KRYZYS

ufać i tłumaczyć

Gdy na rynku panuje niepokój, pracodawcy powinni w stosunkach z pracownikami postawić na otwartość: starać się usprawnić komunikację i dawać jak najwięcej inf o rma c j i z wr o t n y c h – pi s z e „International Journal of Productivity and Quality Management”. Zdaniem D. Keitha Dentona z Missouri State University w Springfield, najważniejsze dla firm, które chcą przetrwać na rynku, jest stworzenie atmosfery zaufania. „Chodzi o informowanie pracowników o tym, jaka jest sytuacja przedsiębiorstwa, tłumaczenie racjonalności decyzj i zarządzających, a także nieukrywanie złych wiadomości i przyznawanie się do błędów” – wyjaśnia Denton.

BIURO

schowaj się w budce

Schowaj się w budce Pod koniec XX wieku doceniliśmy to, że open space’y pozwalają na nieskrępowaną, stałą komunikację między wszystkimi członkami zespołu. A przecież dobra komunikacja to podstawa funkcjonowania większości firm. Tyle że równocześnie otwarte biura tę komunikację zabijają, a praca w nich jest źródłem ogromnego stresu. Na co przede wszystkim skarżą się pracownicy open space’ów? Postanowili to sprawdzić australijscy badacze z Queensland University of Technology w Brisbane. Stwierdzili, że ludzie pracujący w przestrzeniach pozbawionych ścian i drzwi są bardziej niż inni zestresowani i mniej produktywni, w dodatku stale muszą się mierzyć z takimi problemami jak brak prywatności, kłopoty z poczuciem tożsamości, komplikacje zdrowotne i nadmiar bodźców. Jest jednak sposób na to, żeby ograniczyć stres, minimalizując ilość dochodzących do nas informacji, dźwięków i obrazów, a także zachowując poufność i intymność. Kilka rozwiązań przedstawiono na prestiżowych targach Orgatec 2010. Pracownia projektowa Axia przygotowała dla firmy Prooff zawieszane na ścianach budki, do złudzenia przypominające budki telefoniczne, które do niedawna wisiały na dworcach i lotniskach. Ronan i Erwan Bouroullec pokazali stworzone dla Vitry Communal Cells i Alcove – wyściełane miękką tkaniną moduły, które pozwalają zbudować mikroprzestrzeń do prywatnych rozmów czy poufnych negocjacji (na zdjęciu).