Kamienne znalezisko z czasów starożytnych. Świetnie zachowany obiekt prowadzi do pytań o jego przeznaczenie

Znaleziony w Jerozolimie artefakt wygląda jak przerośnięty gofr, ale jego kamienny skład sugeruje, że wykorzystywano go w inny sposób. Zdaniem archeologów jest to skrzynia mająca nawet 2000 lat.
Kamienne znalezisko z czasów starożytnych. Świetnie zachowany obiekt prowadzi do pytań o jego przeznaczenie

Więcej problemów niż datowanie tego obiektu sprawiło określenie jego funkcji. Być może miał on charakter klasycznej skrzyni na przedmioty bądź segregatora. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę popularność handlu na starożytnym Bliskim Wschodzie, znaleziony w czasie wykopalisk artefakt mógł być wykorzystywany do eksponowania towarów wystawionych na sprzedaż. 

Czytaj też: Figurka Merkurego i nieznana wcześniej osada. Archeolodzy dokonali imponujących znalezisk

Za prawdziwością tego scenariusza przemawia fakt, że skrzynię znaleziono wśród innych popularnych przedmiotów, takich jak ceramika, monety i narzędzia kuchenne. Co więcej, dawniej w tym miejscu funkcjonowała droga będąca główną ulicą Jerozolimy. Mając to na uwadze, można założyć, że wzdłuż niej był prowadzony handel, a sam szlak tętnił życiem. Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone informacje, naukowcy skłaniają się ku wariantowi, iż skrzynia stanowi pozostałość po prowadzonym w tym obszarze handlu.

Kamienny obiekt ma formę skrzyni o wymiarach 30 na 30 centymetrów. Składa się na nią dziewięć przegródek, a archeolodzy próbują wyjaśnić, w jakim charakterze wykorzystywano ten przedmiot

Co jeszcze wiemy na temat tego obiektu? Jego wymiary wynoszą 30 na 30 centymetrów, a tworzące go ścianki tworzą dziewięć przegródek o jednakowej wielkości. Ze względu na obecność śladów wskazujących na kontakt z ogniem, archeolodzy wysunęli hipotezę, jakoby skrzynia pochodziła z okresu pierwszej wojny żydowskiej. Trwająca w latach 66-73, miała charakter powstania Żydów wobec Rzymian panujących w Judei.

Czytaj też: Budowla, która zmienia historię naszych sąsiadów. O jej istnieniu nie wspominały żadne dokumenty

Interesująca wydaje się przy tym historia wykorzystywania naczyń kamiennych w społecznościach żydowskich. Materiał ten jest bowiem dozwolony przez halachę, gdyż kamień miał być wolny od zanieczyszczeń powstających w czasie użytkowania takich naczyń. Ta sama zasada nie dotyczyła innych materiałów, takich jak metal czy glina. Z tego względu wykonane z kamienia obiekty cieszyły się dużą popularnością wśród Żydów. Stanowi to kolejny argument, że skrzynia była wykorzystywana przez lokalnych mieszkańców. Podobny artefakt znaleziono w Izraelu około 50 lat temu.