Kapsuła czasu przeniosła archeologów tysiące lat wstecz. Zapewniła wgląd w słabo poznany okres istnienia ludzkości

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Exmoor na Półwyspie Kornwalijskim zakończyły się dokonaniem znalezisk porównywanych przez uczestników ekspedycji do kapsuły czasu.
Kapsuła czasu przeniosła archeologów tysiące lat wstecz. Zapewniła wgląd w słabo poznany okres istnienia ludzkości

Badacze natknęli się bowiem na pozostałości lasu oraz owadów wywodzących się z epoki brązu i neolitu. Ten ostatni, zwany również młodszą epoką kamienia, poprzedzał erę brązu i wiązał się z rozwojem stałych osad, uprawą roli czy hodowlą zwierząt. Z kolei epoka brązu rozpoczęła się na tych terenach w trzecim tysiącleciu p.n.e. Dzięki analizie znalezionych dowodów, naukowcy zyskali możliwość wirtualnego przeniesienia się w odległą przeszłość.

Czytaj też: Szczątki wymarłych gatunków znalezione w polskiej jaskini. Co dawniej zamieszkiwało tereny naszego kraju?

Znalezisko miało miejsce w obrębie Alderman’s Barrow Allotment, gdzie prowadzono prace mające na celu zwalczanie problemu znikających torfowisk występujących na południowym zachodzie kraju. Szczątki organiczne zlokalizowane przez archeologów, jak wyjaśnili, zapewniły im wyjątkowy sposób na nawiązanie kontaktu z przeszłością Exmoor. Pojawiła się bowiem możliwość poznania zmieniającego się krajobrazu oraz sposobów jego kształtowania w przeszłości.

Kapsuła czasu w postaci szczątków organicznych z torfowiska zapewniła archeologom wgląd w ekosystem sprzed nawet 4500 lat

Co dokładnie znaleźli uczestnicy wykopalisk? Lista okazała się stosunkowo długa i objęła ponad 100 elementów anatomicznych owadów z gatunku Hydraena riparia oraz wielu innych chrząszczy należących do innych gatunków. Jeśli chodzi o resztki materii roślinnej, to w tym przypadku w grę wchodziły pozostałości dawnego lasu, składające się z fragmentów pni czy gałęzi, których pochodzenie sięga około 4500–3500 lat temu. Przeprowadzone analizy zasugerowały istnienie gatunków pokroju olchy i wierzby, a nieco dalej – brzozy.

Czytaj też: W kościach znajdowała się trucizna. Nieoczkiwane znalezisko z Europy ma tysiące lat

Na tym opis świata flory na tych terenach się nie skończył. Badacze zidentyfikowali również dowody na występowanie tam roślin pokroju turzyc i sitowia. Odtwarzając obraz dawnych ekosystemów, naukowcy zyskują długoterminową perspektywę, dzięki której mogą zidentyfikować wiele zmian w tym, jak wygląda użytkowanie gruntów na torfowiskach dokonanych na przestrzeni wieków. Ich badania mają więc zarówno charakter archeologiczny, ale i proekosystemowy.