Szczątki wymarłych gatunków znalezione w polskiej jaskini. Co dawniej zamieszkiwało tereny naszego kraju?

Jaskinia Raj to jedno z najpopularniejszych tego typu miejsc w Polsce. Położona w Górach Świętokrzyskich, od lat stanowi obiekt zainteresowania badaczy zajmujących się historią regionu. Niedawno udało im się tam znaleźć kości należące do dawnych mieszkańców tych terenów.
Szczątki wymarłych gatunków znalezione w polskiej jaskini. Co dawniej zamieszkiwało tereny naszego kraju?

Jak do tej pory mowa o pozostałościach zwierząt takich jak lew jaskiniowy, mamut czy renifer. Część z nich całkowicie wymarła, podczas gdy inne po prostu przestały występować na naszej szerokości geograficznej. W oparciu o analizę zgromadzonych dowodów naukowcy będą w stanie lepiej zrozumieć procesy zachodzące na przestrzeni tysięcy lat oraz to, jak kształtowała się sytuacja klimatyczna naszego kraju.

Czytaj też: W kościach znajdowała się trucizna. Nieoczkiwane znalezisko z Europy ma tysiące lat

Datowanie zgromadzonych artefaktów sięga bowiem czasów prehistorycznych. Wysiłki archeologów mają miejsce w obrębie wejścia do jaskini i choć obejmują zaskakująco mały obszar, to przynoszą imponujące efekty. Dość powiedzieć, że w ciągu kilku dniu uczestnikom wykopalisk udało się znaleźć około 200 dobrze zachowanych kości. Te są relatywnie dużych rozmiarów, a badacze spodziewają się, że pod ziemią mogą znajdować się tysiące kolejnych, mniejszych.

Dotychczas znalezione szczątki obejmują kości gatunków takich jak lew jaskiniowy, mamut czy renifer. Naukowcy spodziewają się zlokalizowania wielu kolejnych

Poza tym jednym z najważniejszych ustaleń było to, że naukowcy potwierdzili zamieszkiwanie jaskini Raj przez neandertalczyków oraz przedstawicieli naszego gatunku. Do tej pory istniały jedynie dowody wskazujące na obecność tych pierwszych. Poroże reniferów mogło być wykorzystywane przez neandertalczyków w zaskakujący sposób. Istnieje bowiem hipoteza, jakoby ustawiano je w formie barykad zabezpieczających na przykład wejścia do jaskini.

Czytaj też: Tajemnicze tablice z Wyspy Wielkanocnej. Zaszyfrowane wiadomości pochodzą sprzed dotarcia tam Europejczyków

Możemy się spodziewać kolejnych gorących ustaleń na ten temat, gdyż kontynuacja badań została przewidziana na czerwiec i lipiec tego roku. Wtedy to archeolodzy planują działania na szerszą skalę. Łącząc zebrane informacje z dotyczącymi innych jaskiń z południowej Polski, takiej jak jaskinia Deszczowa czy Obłazowa, członkowie zespołu badawczego chcieliby jak najlepiej poznać realia życia na tych terenach w okresie od późnego środkowego paleolitu do górnego paleolitu, między 60 000 a 14 500 lat temu.