W konkursie “Młody Wynalazca” wyróżniane są wynalazki opracowane przez młodych twórców. Jego zadaniem jest promocja kreatywności wśród młodzieży.
Zwyciężczynią konkursu jest 14-letnia Katarzyna Chrapko, uczennica Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nisku. Zwycięstwo przyniosły jej badania nad zastosowaniem infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka. W nagrodę w listopadzie 2014 r. będzie mogła zaprezentować swój wynalazek w Brukseli na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA” oraz w lutym 2015 roku na Giełdzie Wynalazków Nagrodzonych w 2014 r. na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Warszawie.
Czytaj więcej: NAUKOLATKI: MŁODZI ODKRYWCY PODBIJAJĄ ŚWIAT NAUKI
Drugie miejsce w konkursie zajął dziewiętnastoletni Bartosz Ambrożkiewicz – uczeń Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Nagrodzono przygotowany przez niego system smart mirrors do samodzielnego montażu na motocyklu, który dopasowuje pochylenia lusterek wstecznych do aktualnej pozycji motocyklisty.
Trzecie równorzędne miejsce otrzymały dwa wynalazki. Autorem pierwszego z nich jest Petros Psyllos – technik elektronik, absolwent Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego w Białymstoku. Jest on twórcą urządzenia o nazwie “neurognet”, czyli sygnetu rozpoznającego rysowane palcem przez użytkownika znaki w przestrzeni. Przy jego pomocy można bezpiecznie obsługiwać podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych np. telefon lub nawigację i używać smartfona. Projekt przyda się także osobom niewidzącym. Wszystkie polecenia będzie można wydawać urządzeniom elektronicznym w formie gestów, np. wiadomości SMS będą pisane w powietrzu, tak jakby odbywało się to na wirtualnym arkuszu, a palec był długopisem.
Laureatem trzeciego miejsca również został szesnastoletni Jakub Zyngier, absolwent Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Połańcu. Opracował system, który ma poprawić bezpieczeństwo na niestrzeżonych przejazdach kolejowych i zmniejszyć ilość wypadków.
Wyróżnienie przyznano uczniom Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu: Joachimowi Jakubasowi, Tomaszowi Dziedzicowi i Mikołajowi Forkasiewiczowi. Przygotowany przez nich „Appliance Guard”, czyli strażnik urządzeń elektrycznych chroni przed skutkami przeciążeń oraz zwarć w sieci, które mogą zakończyć się uszkodzeniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, instalacji, czy nawet pożarem.
Do konkursu zakwalifikowano 13 prac. Komisja – pod przewodnictwem dr inż. Krzysztofem Biernata – uwzględniła m.in.: poziom innowacyjności, zapotrzebowanie na produkt, przewidywane efekty zastosowania, zaawansowanie rozwiązania, możliwości wdrożenia oraz sposób prezentacji i kompletność nadesłanych opracowań. Konkurs zorganizowała Fundacja HALLER PRO INVENTIO we współpracy z firmą Eurobusiness-Haller.