Kawa a cukrzyca. Naukowcy wreszcie odsłonili karty

O tym, że kawa ma sporo właściwości prozdrowotnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z najciekawszych i wciąż niezrozumiałych wpływów “małej czarnej” był mechanizm odpowiedzialny za zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2. Wydaje się, że zagadka została rozwiązana.
Kawa faktycznie obniża ryzyko cukrzycy typu 2 /Fot. Freepik

Kawa faktycznie obniża ryzyko cukrzycy typu 2 /Fot. Freepik

Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Nutrition i sfinansowane przez Institute for Scientific Information on Coffee wykazało, że spożycie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu 2, w czym pośredniczą różnice w biomarkerach zapalnych w organizmie. W badaniu oceniono podstawowe mechanizmy, dzięki którym spożycie kawy reguluje ryzyko rozwoju cukrzycy – dodatkowa filiżanka kawy dziennie zmniejsza je o 4-6 proc.

Kawa obniża stan zapalny, zmniejsza ryzyko cukrzycy

Według ekspertów spożywanie do 400 mg kofeiny dziennie jest umiarkowaną i bezpieczną ilością dla większości dorosłych. To przekłada się na 3-5 filiżanek “małej czarnej” (w zależności od intensywności i rodzaju kawy). W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzienne spożycie kofeiny powinno być o połowę mniejsze.

Czytaj też: Kawa najlepsza dla osób z nadwagą czy szczupłych? Wątroba jednych z nich szczególnie podziękuje za ten napój

Nowe badania potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia dotyczące prozdrowotnego wpływu kawy na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, zwłaszcza wśród osób pijących kawę filtrowaną lub espresso i niepalących jednocześnie. Cukrzyca typu 2 jest częściowo uważana za chorobę zapalną, więc logiczne wydaje się badanie wpływu kawy na biomarkery stanu zapalnego, m.in. białka C-reaktywnego (CRP), którego poziom w organizmie wzrasta w przypadku stanu zapalnego.

Dane pochodzące z UK Biobank i Rotterdam Study wykazały, że zwiększenie spożycia kawy o jedną filiżankę dziennie wiąże się z niższym o 4-6 proc. ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Potwierdzono także inny możliwy korzystny wpływ, jak niższą insulinooporność, niższe CRP, niższe stężenie leptyny (hormon regulujący przyjmowanie pokarmów) i wyższe stężenie adiponektyny (hormonu regulującego metabolizm glukozy i lipidów).

Prof. Trudy Voortman z Erasmus University Medical Centre Rotterdam, która przeprowadziła badania, mówi:

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie, a jej potencjalny wpływ na zdrowie wywołuje znaczące badania naukowe. Poprzednie badania wiązały większe spożycie kawy z mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, ale mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska pozostawały niejasne. Nasze badania pokazują, że kawa wiąże się z różnicami w poziomach biomarkerów stanu zapalnego w organizmie, a ponieważ wiemy, że cukrzyca typu jest częściowo chorobą zapalną, może to być jeden z kluczowych mechanizmów. Wyniki te mogą również wspierać przyszłe badania nad wpływem kawy na inne choroby przewlekłe związane z zapaleniem.

Badanie uzupełnia istniejący zbiór dowodów na związek między spożyciem kawy a niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, co może przyczynić się do opracowania wytycznych dotyczących sposobu odżywiania i zmiany stylu życia wspierających strategie redukcji chorób niezakaźnych.