Kawa a cukrzyca. Naukowcy wreszcie odsłonili karty

O tym, że kawa ma sporo właściwości prozdrowotnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z najciekawszych i wciąż niezrozumiałych wpływów “małej czarnej” był mechanizm odpowiedzialny za zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2. Wydaje się, że zagadka została rozwiązana.
Kawa bezkofeinowa smakuje podobnie (nie identycznie) jak kawa “zwykła”, ale ma znacznie mniej kofeiny /Fot. Freepik

Kawa bezkofeinowa smakuje podobnie (nie identycznie) jak kawa “zwykła”, ale ma znacznie mniej kofeiny /Fot. Freepik

Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Nutrition i sfinansowane przez Institute for Scientific Information on Coffee wykazało, że spożycie kawy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu 2, w czym pośredniczą różnice w biomarkerach zapalnych w organizmie. W badaniu oceniono podstawowe mechanizmy, dzięki którym spożycie kawy reguluje ryzyko rozwoju cukrzycy – dodatkowa filiżanka kawy dziennie zmniejsza je o 4-6 proc.

Kawa obniża stan zapalny, zmniejsza ryzyko cukrzycy

Według ekspertów spożywanie do 400 mg kofeiny dziennie jest umiarkowaną i bezpieczną ilością dla większości dorosłych. To przekłada się na 3-5 filiżanek “małej czarnej” (w zależności od intensywności i rodzaju kawy). W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzienne spożycie kofeiny powinno być o połowę mniejsze.

Czytaj też: Kawa najlepsza dla osób z nadwagą czy szczupłych? Wątroba jednych z nich szczególnie podziękuje za ten napój

Nowe badania potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia dotyczące prozdrowotnego wpływu kawy na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, zwłaszcza wśród osób pijących kawę filtrowaną lub espresso i niepalących jednocześnie. Cukrzyca typu 2 jest częściowo uważana za chorobę zapalną, więc logiczne wydaje się badanie wpływu kawy na biomarkery stanu zapalnego, m.in. białka C-reaktywnego (CRP), którego poziom w organizmie wzrasta w przypadku stanu zapalnego.

Dane pochodzące z UK Biobank i Rotterdam Study wykazały, że zwiększenie spożycia kawy o jedną filiżankę dziennie wiąże się z niższym o 4-6 proc. ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Potwierdzono także inny możliwy korzystny wpływ, jak niższą insulinooporność, niższe CRP, niższe stężenie leptyny (hormon regulujący przyjmowanie pokarmów) i wyższe stężenie adiponektyny (hormonu regulującego metabolizm glukozy i lipidów).

Prof. Trudy Voortman z Erasmus University Medical Centre Rotterdam, która przeprowadziła badania, mówi:

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie, a jej potencjalny wpływ na zdrowie wywołuje znaczące badania naukowe. Poprzednie badania wiązały większe spożycie kawy z mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, ale mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska pozostawały niejasne. Nasze badania pokazują, że kawa wiąże się z różnicami w poziomach biomarkerów stanu zapalnego w organizmie, a ponieważ wiemy, że cukrzyca typu jest częściowo chorobą zapalną, może to być jeden z kluczowych mechanizmów. Wyniki te mogą również wspierać przyszłe badania nad wpływem kawy na inne choroby przewlekłe związane z zapaleniem.

Badanie uzupełnia istniejący zbiór dowodów na związek między spożyciem kawy a niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, co może przyczynić się do opracowania wytycznych dotyczących sposobu odżywiania i zmiany stylu życia wspierających strategie redukcji chorób niezakaźnych.