Kawa najlepsza dla osób z nadwagą czy szczupłych? Wątroba jednych z nich szczególnie podziękuje za ten napój

Kawa ma dobroczynny wpływ na szereg funkcji naszego organizmu, a właśnie odkryto, że może poprawiać funkcjonowanie wątroby u pewnej grupy osób. O kogo dokładnie chodzi?
Kawa pozytywnie wpływa na wątrobę

Kawa pozytywnie wpływa na wątrobę

Wiele osób nie wyobraża sobie zacząć dnia bez filiżanki kawy, ale o wpływie tego napoju na nasz organizm debatuje się od dawna. Mimo iż nadmiar kofeiny jest szkodliwy, to kawa zawiera liczne związki o dobroczynnym działaniu, choćby na układ krwionośny czy odpornościowy.

Czytaj też: Kawa biała czy czarna? Miłośnicy jednej z nich będą mieli lepsze zdrowie

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Coimbrze, kawa może odgrywać rolę w zmniejszaniu nasilenia objawów niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) u osób z nadwagą i cukrzycą typu 2. Takich osób może być w naszym kraju nawet 20-25 proc. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Nutrients.

Kawa zmniejsza stłuszczenie wątroby

NAFLD jest chorobą trudną do zdiagnozowania i trudną do opanowania, bo składa się na nią kilka różnych czynników – często sprzecznych i niejednoznacznych. Jest spowodowana nieprawidłowym nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie, w wyniku którego może dojść do zwłóknień, a nawet zagrażającej życiu marskości czy raka wątroby. W przeciwieństwie do innych schorzeń tego organu, NAFLD często rozwija się w ukryciu, w wyniku siedzącego trybu życia i niewłaściwej diety – nie jest konsekwencją spożywania alkoholu.

Czytaj też: Kawa kolejny raz z potwierdzonymi pozytywnymi właściwościami dla naszych organizmów

Badania wykazały, że osoby z wyższym poziomem kofeiny są mniej narażone na zwłóknienie wątroby, podczas gdy wyższe poziomy składników kawy nie zawierających kofeiny wiążą się ze zmniejszonymi wynikami indeksu stłuszczenia wątroby. W przypadku pacjentów z nadwagą i cukrzycą typu 2 wyższe spożycie kawy wiąże się z mniejszym nasileniem NAFLD.

Kawa wydaje się zmniejszać wskaźniki NAFLD u osób z nadwagą i cukrzycą typu 2

Uczeni przebadali 156 osób w średnim wieku będących na granicy otyłości pod kątem spożycia kawy. 98 z nich miało nadwagę i cukrzycę typu 2. Zebrane próbki moczu wykorzystano do pomiaru poziomu kofeiny i metabolitów niekofeinowych, które są naturalnym produktem rozkładu kawy. Ta metoda jest uważana za skuteczniejszą od samodzielnego zgłaszania spożycia kawy, co mogło być nieprecyzyjne i mylące.

Dr John Griffith Jones z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii mówi:

Ze względu na zmiany we współczesnej diecie i stylu życia, obserwuje się wzrost wskaźników otyłości i częstości występowania zarówno nadwagi i cukrzycy typu 2, jak i NAFLD, które ostatecznie mogą rozwinąć się w poważniejsze i nieodwracalne schorzenia, obciążające systemy opieki zdrowotnej. Nasze badania są pierwszymi, które zaobserwowały, że wyższe skumulowane ilości zarówno metabolitów kofeiny, jak i metabolitów niekofeinowych w moczu są związane ze zmniejszonym nasileniem NAFLD u osób z nadwagą i cukrzycą typu 2.

Spożycie kofeiny jest związane ze zmniejszeniem włóknienia wątroby w NAFLD i innych przewlekłych chorobach wątroby, choć nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Inne składniki kawy, w tym polifenole, zmniejszają stres oksydacyjny w wątrobie, co z kolei zmniejsza ryzyko zwłóknienia, jak również poprawia homeostazę glukozy zarówno u osób zdrowych, jak i z nadwagą. Wszystkie te czynniki mogą również łagodzić nasilenie nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w organizmie.