Kawa jak tarcza dla naszego organizmu, zmniejsza ryzyko zgonu

Lata spędzone w pozycji siedzącej mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ale kawa przynajmniej częściowo rozwiązuje ten problem.
Kawa – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Kawa – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Aktywność fizyczna jest równie ważna dla zdrowia, co odpowiednia dieta i predyspozycje genetyczne. Dorosłym zaleca się tygodniowo co najmniej 150 minut ćwiczeń, które przyspieszają bicie serca. To niewiele, zważywszy na to, ile czasu marnujemy przed telewizorem.

Czytaj też: Czy kawa na pewno jest zdrowa? Odpowiedź mamy w genach

Przeprowadzono liczne badania naukowe, które jednoznacznie wskazują, że siedzący tryb życia może mieć szkodliwy wpływ na ogólny stan zdrowia i zwiększać ryzyko wystąpienia różnych schorzeń, m.in. cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy czy otyłości. Długotrwały brak aktywności fizycznej został również powiązany ze zwiększonym ryzykiem zgonu.

Naukowcy z Soochow University wykazali, że osoby pijące kawę codziennie mogą być częściowo chronione przed negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia. Kawosze byli 1,58 razy mniej obciążeni zgonem z jakiejkolwiek przyczyny do 13 lat później, niż osoby, które kawy nie spożywały. Szczegóły opisano w czasopiśmie BMC Public Health.

Kawa jak tarcza dla naszego organizmu

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane od prawie 10 639 dorosłych Amerykanów, którzy w ramach National Health and Nutrition Examination Survey w latach 2007–2018 zostawili informacje na temat ich codziennego czasu spędzanego w pozycji siedzącej oraz wypijanych filiżanek kawy.

Czytaj też: Kawa chroni przed groźną chorobą. To ważny argument za dodatkową filiżanką dziennie

Odkryto, że kawa zasadniczo niweluje związek między siedzącym trybem życia i śmiertelnością z wszystkich przyczyn (także sercowych). To dość niesamowite, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze badania jednoznacznie wskazywały, że nawet regularna aktywność fizyczna nie zapewnia takiej ochrony.

Kawa jest dobra dla zdrowia, także dla osób prowadzących siedzący tryb życia /Fot. Unsplash

Prof. Bingyan Li z Medical College of Soochow University mówi:

W ostatnich latach wzmożone oglądanie telewizji i korzystanie z komputera, a także mniej wymagające fizycznie prace sprawiły, że ludzie stali się bardziej leniwi. Nawet jeśli dorośli spełniają wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, siedzenie przez długi czas może zaszkodzić zdrowiu metabolicznemu. Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i może mieć znaczący wpływ na zdrowie publiczne.

Zespół prof. Li doszedł do wniosku, że siedzenie dłużej niż 8 godzin dziennie wiąże się z wyższym ryzykiem zgonów z przyczyn ogólnych i chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z uczestnikami, którzy siedzieli krócej niż 4 godziny dziennie. Ale największe szkody występowały “tylko wśród dorosłych, którzy nie pili kawy”. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, ale pijące kawę, były niejako bardziej “chronione” przed zgonem z powodu chorób układu krążenia.

Co więcej, osoby, które piły najwięcej kawy (ponad 2,5 filiżanki dziennie), miały również niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami, które nie piją kawy, ale siedzą przez co najmniej 6 godzin. Wyniki są zaskakujące nawet dla autorów badania.

Nie wiadomo, dlaczego kawa ma potencjalnie ochronny wpływ na szkody związane z siedzeniem, ale wiemy, że najpopularniejszy napój na świecie ma szeroki wpływ na nasze zdrowie. Stwierdzono, że kofeina we krwi zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 lub wystąpienia innych chorób układu krążenia. Nawet kawa bezkofeinowa jest bogata w antyoksydanty, które mogą pomóc w przyspieszeniu metabolizmu i zmniejszeniu stanu zapalnego.