Kawa jest bezpieczna dla serca. Nie wywołuje arytmii ani jej nie nasila

Z badań prowadzonych na osobach z zaburzeniami rytmu serca wynika, że picie kawy jest dla nich bezpieczne. Wbrew obiegowej opinii napój ten nie wywołuje ani nie nasila objawów arytmii.
Kawa jest bezpieczna dla serca. Nie wywołuje arytmii ani jej nie nasila

Z dużych, bo przeprowadzonych na 17 tysiącach osób badań wynika, że kawa jest bezpieczna dla osób z zaburzeniami rytmu serca. Dotychczas panowało dość powszechne przekonanie, że kofeina zawarta w kawie może powodować zaburzenia jego pracy.

Nad tą opinią zastanawiał się kardiolog, dr Gregory Marcus z University of California w San Francisco. Wraz z zespołem postanowił przeanalizować dane z dużego brytyjskiego badania Biobank, obejmującego ponad 300 tysięcy osób.

Objawy lub diagnozę arytmii w ciągu ponad czterech i pół roku zgłosiło 17 tysięcy z nich. Wszystkich zapytano o to, czy pijają kawę lub napoje zwierające kofeinę – a jeśli tak, to w jakich ilościach.

Kawa nie nasila arytmii – wynika z badań

Z analizy wynika, że kawa w żaden sposób nie nasila objawów arytmii. Nie ma też związku między ilością spożywanej kawy, a ryzykiem wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

 – Nie udało nam się znaleźć żadnego dowodu, że osoby spożywające więcej kawy lub kofeiny mają wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca – mówi dr Marcus. Wręcz przeciwnie, kawa może serce uspokoić – choć tu badacze twierdzą, że efekt jest niewielki i nie należy się nim sugerować (korzystny wpływ kawy zaobserwowano raptem u 3 proc. badanych).

– Nie zaobserwowaliśmy żadnych dowodów na poparcie szeroko rozpowszechnionego zalecenia unikania kawy lub kofeiny – mówi dr Marcus. – Być może istnieje grupa ludzi, u których może być ona czynnikiem wyzwalającym atak arytmii, ale przybywa dowodów na to, że takie przypadki są w istocie dość rzadkie. Większość ludzi, nawet z zaburzeniami rytmu serca, może spokojnie pić kawę – dodaje.

– Badanie wskazuje, że przekonanie o tym, iż kawa może wywołać niemiarowe skurcze serca jest zupełnie nieuzasadnione – dodaje dr Zachary Goldberger, wykładowca kardiologii naczyniowej University of Wisconsin-Madison, współautor badania.

Na niektórych kawa źle działa. Zalecenia badaczy? Sprawdzić samemu

Badacze zastrzegają, że prawdopodobnie są ludzie, którzy źle reagują na kofeinę. Ich przypadki należy traktować poważnie.

– Nasze badania nie oznaczają, że jeśli ktoś miewa palpitacje po wypiciu kawy lub napojów zawierających kofeinę, może je pić bez ograniczeń. Ale powinniśmy informować, że kawa nie zwiększa ryzyka zaburzeń rytmu serca – mówi Goldberger.

Uczeni twierdzą, że najlepiej jest samemu wypróbować, jak na nas działa kawa. Namawiają do tego zresztą własnych pacjentów. W większości przypadków nie obserwują nasilenia objawów.

Źródło: JAMA Internal Medicine.