Kawałek historii na nadgarstku. Marka zegarmistrzowska oddaje hołd polskiej historii lotnictwa

Historia lotnictwa zna wiele przypadku, gdy o powodzeniu skomplikowanej i ryzykownej misji decydowały sekundy. Prawdopodobnie właśnie dlatego wyobrażając sobie postać zawodowego pilota przed oczami staje nam osoba wyposażona w charakterystyczną czapkę, wytrzymałą skórzaną kurtkę i zegarek najwyższej jakości. Teraz marka Aviator Swiss Made stworzyła kolekcję z myślą o miłośnika lotnictwa, a jeden z zegarków poświęciła maszynie Douglas DC-3, która ma w swojej historii polskie akcenty.
Kawałek historii na nadgarstku. Marka zegarmistrzowska oddaje hołd polskiej historii lotnictwa

Skąd wzięły się zegarki na nadgarstkach?

Na początek warto przypomnieć, że to właśnie piloci samolotów byli pierwszą grupą, która zaczęła nosić zegarki naręczne. Wcześniej większość męskich użytkowników korzystała z często bardzo ozdobnych modeli przywieszanych łańcuszkami do kamizelek. Był też taki okres, gdy modele naręczne kojarzyły się z kobiecymi nadgarstkami i były traktowane jako biżuteria.

Jednak jak łatwo się domyślić, korzystanie z zegarka schowanego w kamizelce było bardzo niewygodne w trakcie pilotowania samolotu. Właśnie dlatego kreatywni piloci najpierw zaczęli korzystać z zegarków przymocowywanych paskiem do nóg, a następnie przyczynili się do stworzenia męskich modeli zakładanych na nadgarstki.

fot. NAC

Styl i praktyczność – z czym kojarzą nam się klasyczne modele samolotów?

Od samego początku swojej historii, którą liczyć trzeba od grudnia 1903 roku, kiedy to bracia Wright dokonali pierwszego udanego lotu zaprojektowaną przez siebie maszyną latającą, samoloty budziły ogromne emocje wśród swoich miłośników. Trudno się dziwić. Wielkie konstrukcje, które potrafiły przenosić ludzi i ciężkie przedmioty wykorzystując prawidła ruchów powietrza są z pewnością jednym z największych osiągnięć ludzkości.

Dzisiaj najbardziej znane model samolotów są powszechnie rozpoznawane, a historii powstania wielu maszyn uczy się w szkołach. Właśnie tym klasycznym modelom marka Aviator Swiss Made postanowiła oddać hołd tworząc wyjątkową kolekcję zegarków inspirowanych kokpitem i deską rozdzielczą historycznych maszyn.

Aviator Douglas Day Date Polska Edycja – zegarek z nutą historii

Dobrym przykładem jest model zegarka Aviator, który powstał z myślą o polskich miłośnikach lotnictwa. Warto podkreślić, że przez znawców historii lotnictwa model ten jest uważany za jeden z najbardziej udanych, a jego konstrukcja przez wiele lat była wyznacznikiem świetnego projektu. Co ciekawe, w historii tego modelu jest też polski wątek. Konstruktorem silnika jednej z wersji Douglas DC-3/2000 był Polak – Andrzej Frydrychowicz, który dokonał ulepszenia na zlecenie kanadyjskiej firmy Airtech Canada.

Douglas Day Date Polska Edycja jest wzbogaconą wersją modelu, która powstała specjalnie na polski rynek. Jego wyjątkowość widać w polskim datowniku, specjalnym wahniku, a także wyjątkowej tarczy z obliczeniami lotniczymi. Na zaprojektowanej od nowa tarczy znaleźć można m.in. prawdziwe, zgodne z prawdą obliczenia na siłę nośną, a także siłę ciągu silnika.

Koperta modelu składa się z trzech idealnie dopasowanych części: pierścienia lunety, koperty i dekla. Warto podkreślić, że w każdym egzemplarzu zaokrąglone krzywizny są ręcznie wykańczane przez zegarmistrzów przy użyciu najwyższej jakości narzędzi. Tutaj też widać bezpośrednie odniesienie do konstrukcji kadłuba modelu Douglas DC-3. Proces konstrukcji zegarka jest do tego stopnia szczegółowy, że wymaga ona 40 różnych etapów kontroli, by spełnić rygorystyczne wymagania.

Tym co wprawia zegarek w ruch jest najnowszy kaliber AV-1000 firmy Aviator, który został oparty na najbardziej znanym szwajcarskim mechanizmie Sellita SW 240-2. Mechanizm zawiera wskazania dnia tygodnia w języku polskim i daty, a system Incabloc chroni mechanizm przed wstrząsami i uderzeniami. Dopełnieniem wnętrza jest precyzyjnie wykonany rotor, który podkreśla hołg dla polskiego lotnictwa.

Uwagę przykuwa też grawerowany dekiel 3D, który oprócz charakterystycznego wahnika został wyposażony w informacje na temat właściwości technicznych zegarka wraz z numerem limitacji oraz wyjaśnienie poszczególnych oznaczeń z tarczy.