Każdy człowiek powinien mieć w swoim życiu bohatera. Dowodzą psycholodzy

Według naukowców z Uniwersytetu w Leeds, bohater to ktoś, kto “walczy o coś pozytywnego w czyimś życiu, zdobywając szacunek i podziw mas”. Najnowsze badania psychologiczne dowodzą, że posiadanie bohatera w życiu może zwiększyć nasze poczucie nadziei i sprawczości oraz dodać motywacji.
Każdy człowiek powinien mieć w swoim życiu bohatera. Dowodzą psycholodzy

W ostatnich miesiącach brytyjscy naukowcy opracowywali listę cech, które charakteryzują bohaterów. Są to: odwaga, bezinteresowność, ofiarność, uczciwość, siła i moralność. Kluczową postawą jest też chęć niesienia pomocy innym, nawet jeśli może się to wiązać z narażeniem na niebezpieczeństwo.

 

Wpływ bohaterów na nasze życie

Jak się okazuje, wymienione cechy wpływają na psychikę każdego człowieka. Autorzy badań wskazują ich wyraźnie oddziaływanie na “dostarczanie motywacji, nadziei i inspiracji”, “modelowanie moralności” oraz “ochronę przed niebezpieczeństwem”. O bohaterach myślimy najczęściej w momentach kiedy czujemy zagrożenie. Identyfikowanie się z osobami, które są odważne i bezinteresowne staje się dla nas źródłem inspiracji i daje do zrozumienia, że każdy potrafi stawić czoła przeciwnościom losu.

Z psychologicznego punktu widzenia reakcje ludzi na pandemię koronawirusa są odzwierciedleniem naszego podejścia do śmiertelności. Według naukowców to “zagrożenie” może skłaniać do inspirowania się oraz utożsamiania z bohaterami, którzy będą dla nas oparciem w najbardziej stresujących momentach. Już sama myśl o nich sprawia, że czujemy się bezpieczniej.

 

Bohaterskie badania

W celu potwierdzenia tez, brytyjscy naukowcy przeprowadzili cztery badania, podczas których osoby utożsamiające się z pewnymi bohaterami musiały zareagować na niebezpieczne lub niekomfortowe sytuacje. W tym celu wykorzystano między innymi wpisy z Twittera dotyczące ataków terrorystycznych w latach 2016-17, niezdrową żywność oraz wypowiedzi księży dotyczące życia po śmierci. To miało zmusić ich do przypomnienia sobie postaw idoli w podobnych okolicznościach.

–  Nasze badania dowodzą, że zarówno w czasach zagrożenia ataków terrorystycznych, jak i pandemii COVID-19, przypomnienie sobie sylwetki konkretnego bohatera może przynieść ulgę osobom w trudnych sytuacjach – podsumowują naukowcy.

W tym miejscu warto zwrócić również uwagę na to, jak w ostatnich miesiącach zmieniło się podejście do samego terminu “bohater”. Co raz częściej używa się go nie tylko w kontekście postaci z komiksów oraz filmów, ale również przy okazji relacji ze szpitali czy innych środowisk zajmujących się niesieniem pomocy najbardziej dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. Uczestnicy badania również powoływali się w większości na osoby realne, między innymi na rodziców czy polityków.