Zaczęło się od rowerów i motocykli. Dziś KIA jest symbolem nowoczesności

Kia choć dziś jest jednym z najpoważniejszych graczy rynku motoryzacyjnego, tak jak wiele innych firm nie zaczynała od produkcji samochodów. Koreańskie przedsiębiorstwo szybko jednak zyskało status jednego z największych producentów na rodzimym rynku, a zagraniczna ekspansja zakończyła się sukcesem.

Kia: historia marki

Przedsiębiorstwo Kyungsung Industrial Co rozpoczęło działalność w 1944 roku. Początkowo, firma zajmowała się produkcją części do rowerów i stalowych rur. Odpowiadając na potrzeby lokalnego rynku, który zgłaszał zapotrzebowanie na tanie i ekonomiczne środki transportu osobistego, w 1961 roku, już jako Kia Industry Company, firma zaprezentowała swój pierwszy motocykl – model C-100. Rok później, do sprzedaży trafił pierwszy trójkołowy pojazd – K-360. 

Pierwszy samochód, sygnowany marką Kia, został zaprezentowany dopiero w 1971 roku. Była to ciężarówka Tytan. Mniej więcej w tym samym czasie firma skonstruowała swój pierwszy silnik. 

Pierwszym samochodem osobowym, który opuścił fabrykę Kia, był model Brisa, zaprezentowany w 1974 roku. Nie była to autorska konstrukcja koreańskiego producenta, a model licencyjny, bazujący na samochodzie Mazda Familia. Auto było napędzane silnikiem o pojemności jednego litra, o mocy 55-62 KM. Pozwalało to na osiągnięcie szybkości maksymalnej, wynoszącej 140 km/h. Choć pierwsza generacja modelu Brisa była wytwarzana do roku 1981, to już w 1975 roku firma zaprezentowała odświeżoną wersję – Brisa II – napędzaną silnikiem 1,3 o mocy 65-72 KM. Był to kolejny samochód osobowy Kia.

W 1976 roku, przedsiębiorstwo przejęło 28,3 proc. akcji Asia Motors. Dwa lata później, producent zaprezentował swój pierwszy silnik o zapłonie samoczynnym. W tym samym czasie, uruchomiono produkcję kolejnych modeli licencyjnych, bazujących na Peugeocie 604 i Fiacie 132. Produkcja zakończyła się w 1981 roku.

W 1983 roku, Mazda Motor Company kupiła 7,5 proc. akcji koreańskiego koncernu. 3 lata później, 9,4 proc. akcji zakupił Ford Motor Company. Współpraca zaowocowała debiutem modelu Kia Pride, bazującym na bliźniaczych modelach Mazda 121 i Ford Festiva. W 1988 roku, Kia może pochwalić się milionem wyprodukowanych aut. Na początku lat 90., firma zmieniła nazwę na Kia Motors Corporation. Rozpoczął się eksport koreańskich samochodów do USA i Europy.

Druga połowa lat 90., która w Azji przyniosła kryzys finansowy, mocno dała się we znaki producentowi. Firma zbankrutowała, a zarząd komisaryczny nad przedsiębiorstwem przejęły banki. Z pomocą przyszedł Hyundai, który w 1999 roku nabył 39,94 proc. akcji swojego konkurenta. Na mocy zawiązanego partnerstwa, powstał koncern Hyundai-Kia Automotive Group. W 2002 roku, wyprodukowano 10-milionowe auto marki Kia. 3 lata później wyeksportowano 5-milionowy samochód. W tym samym roku wybudowano fabrykę na Słowacji. Rok później, z taśmy montażowej zjechał model Cee’d, od podstaw opracowany z myślą o europejskich klientach. Kia Polska funkcjonuje od 1995 roku.

 

Kia: modele

Jak w kraju nad Wisłą postrzegana jest Kia? Samochody koreańskiego producenta, gdy pojawiły się na rynku polskim, nie prezentowały wyszukanego designu ani nowatorskich technologii. Były natomiast tanie i taka właśnie była ich rynkowa rola – miały być dostępne dla niezbyt zamożnych klientów, którym zależało na zakupie nie używanego, a nowego samochodu. Kia oferowała też niedrogie samochody dostawcze, celujące w drobnych przedsiębiorców. Sytuacja zmieniła się wraz z debiutem modelu Cee’d, który bez kompleksów mógł konkurować z niemieckimi kompaktami. Niewielka Kia oferowała też coś, czego nie zapewniało żadne inne auto – 7-letnią gwarancję. 

Obecnie, samochód osobowy Kia nie jest już postrzegany jako tania alternatywa dla aut japońskich i europejskich. Tanio już było, teraz koreański producent sygnuje swoim logo jedne z najbardziej cenionych maszyn. Jak wygląda współczesne portfolio Kia? Modele osobowe to:

 • Kia Picanto – niewielkie auto miejskie, reprezentujące segment A,
 • Kia Rio – samochód klasy B,
 • Kia Ceed – kompakt oferowany w wersji hatchback i kombi (ten wariant występuje też w odmianie hybrydowej plug-in),
 • Kia ProCeed – kompakt o dynamicznej linii nadwozia shooting brake,
 • Kia XCeed – kompaktowy crossover, dostępny także jako hybryda plug-in,
 • Kia Stonic – niewielki crossover,
 • Kia Niro – crossover oferowany jako klasyczna hybryda lub w wersji hybrydowej plug-in,
 • Kia Sportage – kompaktowy SUV,
 • Kia Sorento – flagowy (na rynku europejskim) SUV marki, w Polsce dostępny wyłącznie w wariancie 7-osobowym,
 • Kia Optima – samochód klasy średniej, oferowany jako sedan lub kombi,
 • Kia Stinger – luksusowy, usportowiony liftback, którego nadwozie wyraźnie nawiązuje do linii coupe.
 

Kia: zalety i wady

Choć kiedyś wydawało się to nieprawdopodobne, mówiąc o zaletach samochodów Kia, na pierwszym miejscu należy wymienić design nadwozia. Koreańskie samochody naprawdę mogą się podobać, co znajduje potwierdzenie w statystykach sprzedaży. 

Jakie jeszcze plusy przedstawia Kia? Samochody tej marki prowadzą się jak najlepsze europejskie konstrukcje i nie dotyczy to wyłącznie topowej wersji Stingera, z napędem na cztery koła. Nawet kompaktowy Ceed, pod względem właściwości jezdnych, często porównywany jest do Forda Focusa, a to ogromny komplement dla tego samochodu. 

Kolejna mocna strona Kii, to jakość wykonania wnętrza. W koreańskich samochodach, nie doszukamy się źle spasowanych elementów i trzeszczących plastików. 

Na sam koniec, należy wspomnieć o niezawodności. Kia produkuje bardzo solidne auta, co znajduje potwierdzenie w 7-letniej gwarancji, będącej znakiem rozpoznawczym firmy.

Wady? Tylko jedna – podobnie jak ma to miejsce w przypadku siostrzanego Hyundaia, Kii brakuje prestiżu. Z tego względu, wielu klientów wciąż woli kupić droższy i zazwyczaj gorzej wyposażony model z katalogu jednego z europejskich producentów. 

 

Ile kosztuje Kia?

Kia zaskakuje nie tylko nowoczesnym designem i zaawansowanymi technologiami, ale także ceną. Nie, nie są to już budżetowe konstrukcje, wycenione znacznie poniżej europejskich odpowiedników, ale relacja ceny do tego, co samochody Kia oferują, jest niezwykle korzystna. 

Najtańszą Kię Picanto można kupić za niecałe 40 tys. zł. Nieco większy model Rio został wyceniony na 49 tys. zł. Cennik kompaktowego modelu Ceed otwiera kwota ok. 66 tys. zł za wersję hatchback i ok 70 tys. zł za wersję kombi. Hybryda plug-in została wyceniona na niecałe 128 tys. zł. Odmiany ProCeed i XCeed kosztują odpowiednio 97 tys. zł i 80 tys. zł. Najtańszą Kię Niro kupimy za 98 tys. zł, a Stonic – za 60 tys. zł. Model Sportage został wyceniony na ok. 80 tys. zł za wersję podstawową. Flagowy SUV marki – Sorento – kosztuje prawie 150 tys. zł i w tej cenie oferuje już niemal kompletne wyposażenie. Na Optimę trzeba przeznaczyć minimum 92 tys. zł, a na Stingera – 153 tys. zł. 

 

Nowa Kia

Nowe modele Kia przyciągają nabywców, którzy ponad prestiż marki przedkładają solidność i niezawodność. Niemal wszystkie auta Kia oferują bogate wyposażenie standardowe, przyciągają uwagę ciekawą stylistyką i prowadzą się “jak po sznurku”. Bogata oferta modeli hybrydowych sprawia, że Kia często staje się wyborem osób troszczących się o środowisko.