Kichnąłeś? Czy wiesz jak długo bakterie pozostają zdolne do zakażenia?

Jedno kichnięcie składa się z 40 tys. mikroskopijnych kropli, z których każda może przenosić chorobotwórcze bakterie. Jak sprawdzili naukowcy, bakterie żyją znacznie dłużej niż można się spodziewać.
Kichnąłeś? Czy wiesz jak długo bakterie pozostają zdolne do zakażenia?

Bomba biologiczna

Lepiej nie wchodzić do pomieszczeń, w których ktoś kicha i kaszle. Kiedy kichamy, rozpylona wydzielina wydobywa się z naszych ust i nosa z prędkością aż 40 km/godz. Jedno kichnięcie składa się z 40 tys. mikroskopijnych kropli, z których każda może przenosić chorobotwórcze bakterie.

Pałeczki ropy błękitnej zwykle bytują w jamie nosowej człowieka. Pseudomonas aeruginosa jest też jednym z najgroźniejszych drobnoustrojów wywołujących zakażenia wewnątrzszpitalne. Odpowiada m.in. za zakażenia uszu, układu oddechowego, może nawet prowadzić do rozwinięcia się sepsy. Z tego powodu lekarze tak obawiają się zakażeń u pacjentów w szpitalach.

Jak odkryli naukowcy z Brisbane, niebezpieczne bakterie infekujące drogi oddechowe są wyjątkowo odporne i mogą przetrwać w powietrzu nawet trzy kwadranse.

– Nasze wcześniejsze eksperymenty pokazały, że patogeny mogą przebyć nawet 4 metry i przeżyć ponad pół godziny po tym, jak kaszlnęliśmy lub kichnęliśmy – mówi Lidia Morawska z australijskiego Queensland University of Technology, która badała odporność pałeczek ropy błękitnej.  – Chcieliśmy sprawdzić, czy nawet po takim czasie mogą one jeszcze zainfekować kolejne osoby.

 

Jak długo przeżyją bakterie?

– Większość badaczy wykorzystuje sztuczne, wytwarzane w laboratorium aerozole, które różnią się bardzo od naturalnych kropelek powstających w drogach oddechowych ludzi – tłumaczy Lidia Morawska.Dlatego tym razem naukowcy pobrali wydzielinę od dwóch prawdziwych pacjentów z infekcją pałeczkami ropy błękitnej.

Okazało się, że choć część bakterii ginęła po 10 minutach, w niektórych przypadkach były one zdolne do zakażania nawet ponad pół godziny dłużej (do ok. 45 minut).

Praktyczny wniosek z tych badań? – Zasłaniajcie usta i nos, gdy kaszlecie lub kichacie – podkreślają naukowcy z Brisbane. – A później nie zapomnijcie umyć rąk.