W czasie przygotowywania tego materiału zrobiłam sobie 4 przerwy, zjadłam słoną przekąskę i porozmawiałam ze znajomym na tarasie. Pofolgowałam sobie? Zdaniem naukowców uszanowałam naturalny rytm mojego organizmu.
Narzucony przez korporacyjny kierat rytm pracy, zazwyczaj od 9 do 17, organizuje harmonogram dnia. Nie zawsze współgra to z naszym wewnętrznym zegarem, który i tak w końcu dochodzi do głosu.
Rytm dobowy
Nasze ciała są zaprogramowane w specyficzny sposób, który określa momenty największej i najmniejszej aktywności , momenty gdy jesteśmy zdolni do maksymalnej koncentracji i kreatywnych zadań oraz te - gdy powinniśmy odpocząć.
Ten indywidualny wzór aktywności i snu naukowcy nazywają cyklem dobowym. Różnimy się pod tym względem: niektórzy z nas są typowymi sowami, inni skowronkami. Jedno jest pewne: nie jesteśmy robotami, a stuprocentowa wydajność przez 8 godzin pracy to mrzonka.
Wspólny wzór
No dobrze, skoro wszyscy mamy wbudowane zegary biologiczne, jak zwiększyć swoją efektywność w świecie, który nie czeka na „nasz moment”? Naukowcy prześledzili meandry ludzkiej wydajności i opisali sposób ,w jaki zwiększają się i zmniejszają nasze możliwości poznawcze. Jak zauważyli, większość ludzkich mózgów działa według przewidywalnego wzorca, który w ciągu dnia cały czas się zmienia.
Magiczna formuła
Taką „magiczną formułę” dnia opartą na naukowych doniesieniach, opracował Daniel Pink autor tegorocznego bestselleru New York Times "When: The Scientific Secrets of Perfect Timing". Aby opracować najskuteczniejszą strategię dnia pracy, warto wziąć pod uwagę poniższe prawidłowości:
1. Nasz stosunek do innych i do świata jest z reguły bardziej pozytywny z rana.
Zdaniem naukowców potwierdza to analiza 509 milionów tweetów 2,4 miliona osób w 84 krajach na całym świecie. Niemal wszyscy zaczynamy dzień w podobnym nastroju. Kiedy się budzimy, jesteśmy szczęśliwsi i bardziej życzliwi. A te pozytywne uczucia osiągają apogeum około południa. Ważne spotkanie ? Rozmowa o z podwyżce? Najlepiej zaplanuj je w godzinach porannych.
2. Nasze zdolności analityczne są lepsze późnym rankiem oraz wieczorem.
Jedno z pierwszych badań (z 1975 r.) dotyczących rytmu dobowego wykazało, że zdolność do logicznego myślenia wzrasta zwykle od ok. 8 rano do 14, a następnie spada.Zgodnie z najnowszą wiedzą, nasz czujność podczas wykonywania zadań wzrasta zarówno rano jak i wieczorem.
Potwierdzają to badania lekarzy, którzy w godzinach porannych mają większą skuteczność w diagnozowaniu chorób związanych z jelitem grubym i przeprowadzają więcej zakończonych sukcesem operacji.
Komentarze