Wiedziałam, że przyjdziecie – powiedziała reporterom 67-letnia emerytka z Sankt Petersburga i posyła w ich stronę całusa. Tamara Samsonowa w rzucającym się w oczy czerwonym sweterku uśmiechała się do przedstawicieli mediów na sali sądowej, nie zdradzając żadnych negatywnych emocji, choć w połowie 2015 r. zyskała przydomek „Babcia Rozpruwacz”. Samsonowa poćwiartowała swoją leciwą sąsiadkę, którą zajmowała się od jakiegoś czasu – jej głowę wyniosła z mieszkania w garnku.

Policjanci w jej domu znaleźli pamiętnik, prowadzony w języku rosyjskim, niemieckim i angielskim. Wynikało z niego, że kobieta od początku XXI w. zamordowała ponad 10 osób, w tym swojego męża. Zaledwie trzy lata wcześniej na 20 lat więzienia została skazana 40-letnia matka dwójki dzieci Irina Gajdamaczuk z Niagania, uznana przez sąd za winną popełnienia 17 morderstw. „Szatan w spódnicy” – taki przydomek zyskała kobieta – ciosem obucha pozbawiała życia emerytów. Powód? Mąż wydzielał jej zbyt mało pieniędzy… na wódkę. Szalonych i bezwzględnych Rosjanek było znacznie więcej, a niektóre swym okrucieństwem przebijały jednego z najbardziej sławnych seryjnych morderców Andrieja Czikatiłę.

 

POBOŻNA DRĘCZYCIELKA

Koniec stycznia 1730 r., cesarzową Rosji zostaje Anna Romanowa, dziedzicząca tron po Piotrze II Romanowie. Jej pierwszą poważną decyzją jest powtórne przeniesienie stolicy z Moskwy do Sankt Petersburga. Zaledwie dwa miesiące po zmianie władzy, w marcu, w poważanej i dobrze sytuowanej
rodzinie Iwanowów przychodzi na świat Daria. Pobożna skromna dziewczyna, spokrewniona z tak zasłużonymi rodami jak Stroganowowie, Puszkinowie, Tołstojowie.

Idealna kandydatka na żonę dla kogoś takiego jak rotmistrz cesarskiej straży przybocznej Gleb Aleksiejewicz Sałtykow. Biorą ślub, a Daria wkrótce rodzi dwóch chłopców: Fiodora oraz Nikołaja, którzy kiedyś pójdą w ślady ojca. Sielanka nie trwa jednak długo, bowiem w 1756 r. rotmistrz umiera. Sałtykowa ma wtedy zaledwie 26 lat i nie dość, że nagle zostaje wdową, to jeszcze przychodzi jej się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem – zarządzaniem majątkiem zarówno jej męża, jak i nieżyjącego ojca. Siostra i matka Darii, dystansując się od dóbr doczesnych, wybierają życie w klasztorze, ona zaś ma zająć się dobrami w okolicach Moskwy, Kostromy oraz Wołogdy.