Jak żyła klasa średnia w starożytnych Pompejach?

Odnalezione w 2018 roku artefakty, znajdujące się w jednym z domów na terenie Pompejów, zdradzają szczegóły na temat codziennego życia ówczesnych mieszkańców.
Jak żyła klasa średnia w starożytnych Pompejach?

Pompeje są okryte niezbyta dobrą sławą, ponieważ powszechnie kojarzy się to miasto z druzgocącą w skutkach erupcją Wezuwiusza, do której doszło w 79 roku. Archeolodzy nadal poznają okoliczności towarzyszące tym wydarzeniom, prowadząc wykopaliska, której jak do tej pory w dużej mierze koncentrowały się na wystawnych, misternie freskowanych willach najbogatszych mieszkańców.

Czytaj też: Grupa trzymająca władzę w dawnych Chinach

Teraz przyszła pora na zmiany, a badacze zwrócili uwagę na przedstawicieli klasy średniej, służących oraz niewolników. Dzięki temu udało się zdobyć nieco informacji na temat tego, jak wyglądało ich życie niemal dwa tysiące lat temu. Wystawione przed kilkoma dniami na widok publiczny znaleziska obejmują umeblowanie i przedmioty gospodarstwa domowego w tzw. Domu Larario.

Na tamtejszym dziedzińcu znalazło się nawet miejsce dla elegancko ozdobionego zbiornika na wodę, choć – prawdopodobnie ze względu na ograniczone środki finansowe – właścicielowi domu nie udało się w pełni ukończyć zdobienia samego gospodarstwa. Na przykład jeden z pokojów miał niepomalowane ściany, a jego podłoga nie została pokryta żadnym materiałem i składała się z “gołej” ziemi. Wydaje się, iż owe pomieszczenie służyło w formie przechowalni.

Jak do tej pory naukowcy skupiali się na najbogatszych mieszkańcach Pompejów

Z kolei w sypialni archeolodzy natrafili na pozostałości ramy łóżka ze śladem tkaniny z poduszki. W zasadzie identyczne obiekty znaleziono w ubiegłym roku w niewielkim pokoju w innej rezydencji. W tamtym przypadku służyły one niewolnikom, którzy dzielili jedno pomieszczenie, pełniące również rolę magazynu.

Z kolei w odnalezionym w 2018 roku budynku widnieją pozostałości drewnianego kufra z otwartym wiekiem. Został on uszkodzony w czasie erupcji wulkanu, lecz naukowcom i tak udało się odzyskać część artefaktów, między innymi w postaci zdobionej lampy naftowej, na której umieszczono podobiznę Zeusa przemienionego w orła. W pobliżu znajdował się też niewielkich rozmiarów trójnożny okrągły stolik. Drewniana szafa z uszkodzonymi półkami nie do końca przetrwała próbę czasu, choć w nienaruszonym stanie zachowała się jej tylna ściana.

Czytaj też: Całe cywilizacje padły niemal w jednej chwili. Naukowcy wyjaśnili, co się mogło wtedy wydarzyć

Wewnątrz tej szafy, składającej się z co najmniej czterech drzwi, prawdopodobnie przechowywano naczynia kuchenne. Poza tym archeolodzy odkryli półprzezroczysty talerz w odcieniach kobaltowego błękitu i szmaragdu oraz dobrze zachowany palnik do kadzideł.