Przełomowa operacja – chirurdzy z Krakowa zamrozili nerwy pacjenta

Operacja klatki piersiowej lejkowatej metodą Nussa to najlepszy sposób korekcji deformacji wad tej części ciała. Ale czasowe zamrażanie nerwów do zniesienia czucia bólu jest nowatorskim podejściem, które chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zastosowali w lecznicy po raz pierwszy.
Chirurdzy z Krakowa podczas operacji /Fot. UJ

Chirurdzy z Krakowa podczas operacji /Fot. UJ

Klatka piersiowa lejkowata to jedna z najczęściej występująca, wrodzona deformacja ściany klatki piersiowej, charakteryzująca się zagłębieniem obejmującym część mostka i przednie odcinki żeber. Występuje średnio u 1-3 na 1000 urodzeń i znacznie częściej u płci męskiej. Prawdopodobne jest genetyczne tło tego schorzenia, gdyż 30 proc. przypadków obserwuje się u osób spokrewnionych. Wada często jest widoczna już po urodzeniu, ale może ujawniać się dopiero podczas dojrzewania.

Pierwsza taka operacja w Krakowie, ale będą kolejne

Leczenie klatki piersiowej lejkowatej może być zarówno inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Najczęściej stosowaną metodą jest ta zaproponowana w 1988 r. przez Donalda Nussa, określana mianem małoinwazyjnej. Zabieg polega na wprowadzenie pod mostkiem, za pomocą specjalnie zaprojektowanego narzędzia, odpowiednio wygiętej płytki metalowej. Po obróceniu płytki o 180o wzdłuż jej osi długiej, uzyskuje się pożądany kształt klatki piersiowej. Po 2-3 latach płytka jest usuwana operacyjnie.

Czytaj też: Naprawili mu mózg zanim się urodził. Pierwsza taka operacja na świecie

Teraz zespół chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD), w skład którego wchodziła lek. Maria Gruba, lek. Anna Tokarz-Tarsa, lek. Damian Barański, pod nadzorem prof. Wojciecha Góreckiego, po raz pierwszy zastosował nowatorską technikę zniesienia czucia bólu. Mowa o śródoperacyjnej krioanalgezji nerwów międzyżebrowych pod kontrolą torakoskopii.

To była pierwsza operacja klatki piersiowej lejkowatej metodą Nussa z jednoczesną krioanalgezją nerwów międzyżebrowych /Fot. UJ

Metoda ta polega na zamrożeniu 5 par nerwów międzyżebrowych na wysokości okolicy operowanej po obu stronach klatki piersiowej. Dzięki temu pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe po operacji, szybciej dochodzi do pełni sił, a jego pobyt w szpitalu jest krótszy.

Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, ale oficjalnie nie ujawniono, jak czuje się pacjent po jej przebyciu. Można oczekiwać, że krioanalgezja nerwów międzyżebrowych będzie częściej stosowana podczas operacji klatki piersiowej lejkowatej metodą Nussa, gdyż jest metodą skuteczną i całkowicie bezpieczną. Niewykluczone, że zamrażanie nerwów w celu zniesienia czucia bólu będzie stosowane także w innych zabiegach chirurgicznych.