W Europie jest goręcej niż w reszcie świata. Odczyty nie pozostawiają wątpliwości

Klimat naszego kontynentu ogrzewa się dwukrotnie szybciej w porównaniu do średniego wzrostu temperatury globalnej – czytamy w raporcie dwóch organizacji klimatycznych. Ostrzegają one przed pogorszeniem się sytuacji w Europie. Coraz wyższe temperatury nie pozostaną bez wpływu chociażby na nasze zdrowie i życie.
Zdjęcie poglądowe z Europy

Zdjęcie poglądowe z Europy

Światowa Organizacja Meteorologiczna przy ONZ oraz agencja klimatyczna Unii Europejskiej Copernicus opublikowały raport dotyczący klimatu w Europie. Informują one w nim m.in. o tym, że średnia temperatura na naszym kontynencie rośnie o wiele szybciej niż w przypadku średniej dla całego świata.

Czytaj też: Najdziwniejsze dzieła architektury w Europie. Takie miejsca dla koneserów są też w Polsce

Według danych z ostatnich pięciu lat temperatury w Europie są obecnie o 2,3 st. C wyższe od poziomu sprzed epoki przemysłowej, czyli mniej więcej połowy XIX wieku. Globalna temperatura natomiast jest o 1,3 st. C wyższa od tej sprzed ponad 150 lat i tylko o 0,2 st. C niższa od celu określonego w paryskim porozumieniu klimatycznym z 2015 roku.

Średnia anomalia temperatury z lat 2010–2019, względem okresu 1850-1900. Widoczny większy wzrost temperatury na terenie Europy / źródło: PFlorek, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Klimat w Europie ociepla niemal dwukrotnie szybciej niż w skali całego świata

Jak mówi Elisabeth Hamdouch, zastępca kierownika agencji Copernicus cytowana przez Associated Press, „Europa była świadkiem kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremalnych warunków klimatycznych – w tym rekordowych temperatur, pożarów, fal upałów, utraty lodu z lodowców i braku opadów śniegu.”

Czytaj też: Etna, największy wulkan w Europie źródłem zjawiskowych pierścieni wirowych. Zobacz nagrania

Twórcy raportu przypominają, że ostatnie dziesięć miesięcy było najcieplejszymi w historii. W 2023 roku obserwowaliśmy w Europie nie tylko rekordowe fale upałów, pożary, ale również przyspieszające topnienie lodowców górskich (w ciągu ostatniej dekady straciły one 10 proc. swojej masy). Zimą spada o wiele mniej śniegu, co zmniejsza zdolność środowiska do retencjonowania wody opadowej tak bardzo potrzebnej roślinom podczas wiosennego przebudzenia. Co więcej, w roku 2023 temperatura powierzchni morza w całej Europie była najwyższa w historii.

Średnia globalna anomalia temperatury w latach 1850–2022 (odchylenie od średniej z lat 1850–1900) według analiz różnych instytutów klimatologicznych / źródło: PFlorek, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Niewyjaśnione i dziwne wstrząsy w Europie. Kawałek skorupy tonie we wnętrzu Ziemi?

Eksperci punktują również niebagatelny wpływ wyższych temperatur na zdrowie człowieka. Wzrosła liczba zgonów związanych z upałami. Ponadto w wyniku burz, powodzi i pożarów zginęło ponad 150 osób. Koszt wszystkich strat gospodarczych związanych z pogodą w minionym roku wyniósł aż 13,4 miliarda euro (prawie 60 miliardów złotych).