Klinika optyczna w kieszeni

Aplikacja mobilna ma pomóc w diagnozowaniu zaćmy w najbiedniejszych rejonach świata.

Dr Andrew Bastawrous z London School of Hygiene and Tropical Medicine przeprowadzi pionierskie badania chorób oczu przy użyciu aplikacji mobilnej. 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie 285 milionów osób jest niewidoma lub cierpi na poważne schorzenia oczu. Aż czterem na pięć przypadków ślepoty można było zapobiec lub je wyleczyć. 

Aplikacja zwana “Peek”(od ang. Portable Eye Examination Kit) jest testowana na 5000 mieszkańców Kenii. Wykorzystuje ona aparat do skanowania dna oka i diagnozowania zaćmy. Na ekranie smartfona wyświetla się zmniejszająca się literka, która służy za podstawowy test wzroku. 

Po zeskanowaniu aplikacja zapisuje dane pacjenta, a dzięki system GPS wykrywa jego dokładną lokalizację. Wynik badania jest drogą mailową przesyłany w tym czasie do lekarzy.

Taka procedura została już przeprowadzona na 1000 osób. Ich wyniki trafiły do szpitala Moorfield’s Eye w Londynie. Na miejscu zdjęcia zostały porównane z wynikami, jakie dały badania z wykorzystaniem konwencjonalnych metod badania oczu, które były równolegle prowadzone w tym czasie  w Kenii.

Badanie nie zostało jeszcze ukończone, ale naukowcy już podkreślają, że wstępne wyniki są obiecujące. 1000 pierwszych badanych już otrzymało pierwsze formy leczenia.

– Chcemy zapewnić pomoc najbiedniejszym z biednych. Wiele szpitali prowadzi operacyjne usuwanie zaćmy, jednak problemem jest dowiezienie pacjenta do właściwej placówki. To, co możemy zrobić dzięki aplikacji, to przebadać pacjentów w ich domach i błyskawicznie ocenić stan zdrowia ich oczu – mówi dr Andrew Bastawrous. – Jeśli musisz utrzymać rodzinę, a do tego nie widzisz, to cała rodzina ponosi tego konsekwencje – dodaje dr Bastawrous.

W najbiedniejszych krajach Afryki oraz w Indiach żyje ponad 90% osób, które cierpią na kataraktę.

Więcej informacji o aplikacji: www.peekvision.org.