Kobiecy przełom w robotyce

Android stworzony w japońskim National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) został zaprezentowany przez swoich twórców jako ucieleśnienie przeciętnej młodej Japonki w wieku 19-29 lat. Według Japończyków kształt robota, jego chód i zachowanie są niezwykle podobne do ludzkich, a robot-kobieta wystąpi wkrótce na pokazie mody.

Robot HRP-4C jest kolejnym pokoleniem serii Humanoid Robotics Project AIST. HRP-4C jest drobną, czarnowłosą kobietą — ma zaledwie 158 cm wzrostu,  waży 43 kg. Android posiada 42 stopnie swobody — po trzy w okolicach bioder i szyi, a na twarzy aż osiem, dzięki czemu HRP-4C może wyrażać emocje. Producenci poinformowali również, że robot wyposażony jest w 30 silników elektrycznych, posiada funkcję rozpoznawania mowy, umie rozmawiać, a także w inny sposób komunikować się z człowiekiem.

Jest to najbardziej do tej pory udany android płci pięknej, niemniej jednak chód HRP-4C jest jeszcze daleki od doskonałości. Pozbawiony ludzkiego poczucia równowagi robot musi chodzić na w połowie zgiętych nogach. Dopracowania wymaga również niezbyt jeszcze przekonująca mimika twarzy (patrz filmy na YouTube). Już wkrótce HRP-4C czeka debiut w Tokio — android wystąpi w charakterze modelki podczas Japońskiego Tygodnia Mody (Japan Fashion Week), który odbędzie się od 23 do 26 marca br. Na wybiegu android zaprezentuje swoją własną, czarno-srebrną kreację. W przyszłości robot będzie wykorzystywany na różnych imprezach rozrywkowych oraz jako symulator człowieka. Szacunkowa cena najprostszej wersji androida — około 20 mln jenów (około 700 tys. zł). JSL

źródło: www.aist.go.jp