Kofeina naprawdę daje “kopa” – także sportowcom. Jak biegać, to tylko po kawie

Kofeina pomaga szybciej dotrzeć do mety – dosłownie. Nowe badania wskazują na korzyści płynące ze stosowania kofeiny przez sportowców – jej suplementacja skraca czas sprintu na 100 metrów.
Kofeina daje dodatkowego “kopa”, także podczas sprintu /Fot. Pixabay

Kofeina daje dodatkowego “kopa”, także podczas sprintu /Fot. Pixabay

Kofeina od dawna jest znana jako substancja ergogeniczna, czyli taką, która poprawia wydolność sportową. Zespół uczonych z japońskiego Ritsumeikan University przeprowadził badania, które wykazały znaczącą poprawę wyników w sprincie na 100 metrów dzięki suplementacji kofeiną. To bardzo ważne odkrycie, które może mieć realny wpływ na wiele sportów lekkoatletycznych. Szczegóły opisano w czasopiśmie Medicine & Science in Sports & Exercise.

Kofeina stymuluje, także sportowców

Na międzynarodowych arenach sportowych, nawet najmniejsza przewaga może decydować o kolejności na podium. Dlatego światowej sławy sportowcy starają się osiągać przewagę nad konkurentami za pomocą treningów lub wszelkich dozwolonych środków wspomagających. Tych jednak jest niewiele. Kofeina jest jednym z nich.

Czytaj też: Ten gen jest włączany podczas aktywności fizycznej. Pomaga nie tylko sportowcom

Organizacja Światowej Lekkoatletyki (WA) zaleca kofeinę jako środek ergogeniczny (zwiększający wydajność fizyczną) jako element strategii żywieniowej dla sportowców. Do tej pory jednak brakowało dowodów na to, że kofeina ma jakikolwiek wpływ na sporty sprinterskie, np. na 100 m. Aż do teraz. Japońscy naukowcy zbadali wpływ intensywnej suplementacji kofeiną na wydajność biegu sprinterskiego.

Prof. Takeshi Hashimoto z Ritsumeikan University mówi:

Podczas gdy poprzednie badania badały wpływ kofeiny na aktywność biegową, dowody z tych badań nie są wystarczająco rozstrzygające, aby poprzeć konsensus WA. Większość z nich patrzyła na jej wpływ na pojedyncze biegi sprinterskie o długości mniejszej niż 60 metrów. Dlatego ważne było zbadanie ergogenicznego wpływu kofeiny na wydajność 100-metrowego sprintu.

W badaniu wzięło 13 męskich sprinterów z college’u. Uczeni określili czas potrzebny każdemu sportowcowi do osiągnięcia szczytowego stężenia kofeiny w osoczu krwi po jej spożyciu i sprawdzili, jak radzą sobie z dystansem 100 m (grupie kontrolnej podano placebo). Po odjęciu wpływu czynników środowiskowych, skorygowany czas sprintu został użyty do zbadania efektów suplementacji kofeiną.

Skorygowany czas sprintu na 100 m uległ znacznemu skróceniu u sportowców, którzy otrzymywali kofeinę, ze spadkiem o 0,14 sekundy w porównaniu z grupą kontrolną. Ten spadek czasu był w dużej mierze związany z obniżeniem czasu sprintu na pierwszych 60 metrach sprintu.

Czytaj też: Kawa kolejny raz z potwierdzonymi pozytywnymi właściwościami dla naszych organizmów

Stwierdzono, że średnia prędkość sprintu dla dystansów 0-10 m i 10-20 m była znacząco wyższa u sportowców, którym podano kofeinę. Na ostatnich 40 m biegu nie zaobserwowano różnic. To by wskazywało, że kofeina daje sportowcom dodatkowego “kopa”, zapewniając im lepsze przyspieszenie we wczesnej fazie wyścigu.

Prof. Takeshi Hashimoto podsumowuje:

Spostrzeżenia uzyskane w tym badaniu dały nam pierwszy bezpośredni dowód na ergogeniczność kofeiny na biegach sprinterskich w lekkoatletyce. Służy to również jako dowód bezpośrednio wspierający zalecenia dotyczące stosowania kofeiny przez WA. Badanie to zapewnia jeszcze jeden atut, który sportowcy mogą wykorzystać, aby przybliżyć się do zwycięstwa.