Ten gen jest włączany podczas aktywności fizycznej. Pomaga nie tylko sportowcom

Naukowcy namierzyli gen, który zwiększa siłę mięśni podczas aktywności fizycznej. Odkrycie to może być podstawą przyszłych terapii naśladujących niektóre z korzyści płynących z treningu.
Gen C18ORF25 jest aktywowany podczas ćwiczeń fizycznych /Fot. Pixabay

Gen C18ORF25 jest aktywowany podczas ćwiczeń fizycznych /Fot. Pixabay

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Melbourne pokazały, jak różne rodzaje aktywności fizycznej zmieniają stężenia białek w naszych mięśniach. To doprowadziło do odkrycia genu C18ORF25, który jest aktywowany przy wszystkich rodzajach ćwiczeń – zarówno siłowych, jak i wytrzymałościowych. Szczegóły opisano w czasopiśmie Cell Metabolism.

Czytaj też: Dlaczego wysiłek fizyczny jest dla nas zdrowy? Bo zmienia nasze DNA

Dr Benjamin Parker z Uniwersytetu w Melbourne mówi:

Identyfikacja tego genu może wpłynąć na to, jak zarządzamy zdrowym starzeniem się, chorobami zaniku mięśni, nauką o sporcie, a nawet hodowlą i produkcją mięsa. Dzieje się tak dlatego, że promowanie optymalnej funkcji mięśni jest jednym z najlepszych predyktorów ogólnego stanu zdrowia.

Sport to zdrowie – dosłownie

Już od dawna wiadomo, że wysiłek fizyczny jest dla nas korzystny z wielu powodów. Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego wykazali, że aktywność fizyczna wpływa na zmiany metylacji DNA. Wyłącza to geny odpowiedzialne za ryzyko powstawania niektórych chorób. Uczeni z Kopenhagi wiedzą to już od 2012 r., ale dopiero w 2021 r. potwierdzili te rewelacje eksperymentalnie.

Dr Benjamin Parker wyjaśnia:

Wiemy, że ćwiczenia mogą zapobiegać i leczyć choroby przewlekłe, w tym cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe i wiele nowotworów. Mamy nadzieję, że dzięki lepszemu zrozumieniu, jak różne rodzaje ćwiczeń wywołują te prozdrowotne efekty na poziomie molekularnym, dziedzina ta może pracować nad udostępnieniem nowych i ulepszonych opcji leczenia.

W badaniu, będącym wynikiem współpracy dr Parker z prof. Erikiem Richterem i Bente Kiensem z Uniwersytetu Kopenhaskiego, naukowcy byli w stanie zidentyfikować molekularne podobieństwa i różnice pomiędzy różnymi rodzajami ćwiczeń w biopsjach ludzkich mięśni poprzez analizę białek i tego, jak zmieniają się one w obrębie komórek.

Czytaj też: Nie masz czasu na siłownię? Weekendowe ćwiczenia wystarczą

Dr Benjamin Parker podsumowuje:

Aby określić, jak geny i białka są aktywowane podczas i po różnych ćwiczeniach, przeprowadziliśmy analizę ludzkich mięśni szkieletowych z interwencji cross-over ćwiczeń wytrzymałościowych, sprintu i oporu.

Eksperyment pozwolił badaczom na porównanie reakcji sygnalizacyjnych pomiędzy różnymi rodzajami ćwiczeń u tej samej osoby, w odniesieniu do ich poziomu przed wysiłkiem. Naukowcy byli w stanie monitorować, jakie dokładne zmiany zachodzą w mięśniach danej osoby w odpowiedzi na konkretne ćwiczenia. Pozwoliło to również zidentyfikować geny i białka, które konsekwentnie zmieniają się u wszystkich osób i we wszystkich rodzajach ćwiczeń. Tak odkryto C18ORF25.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tygodniowo wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń, by realnie wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Eksperci nie uściślają, o jaki rodzaj aktywności fizycznej chodzi – ważne, by w ogóle się ruszać.