Kolejna tajemnica Watykanu odkryta! Restauratorzy trafili na malowidło Rafaela sprzed 500 lat!

Watykan jest pełen tajemnic. Przekonali się o tym restauratorzy, którzy przypadkowo trafili na dwa ostatnie malowidła Santiego.
Kolejna tajemnica Watykanu odkryta! Restauratorzy trafili na malowidło Rafaela sprzed 500 lat!

Właśnie odkryto kolejną tajemnicę Watykanu. Konserwatorzy przypadkiem trafili na dwa renesansowe malowidła ścienne autorstwa samego Rafaela Santiego z 1520 roku. Odkrycia dokonano podczas sprzątania i odrestaurowywania jednej z sal w Muzeum Watykańskim. Eksperci twierdzą, że to dwa ostatnie dzieła renesansowego mistrza, które namalował przed śmiercią.

To niesamowite! Będąc świadomym, że to jego ostatnie dzieła, prawie czuję jego obecność – powiedział szef zespołu konserwatorskiego Fabio Piacentini.

Dwie kobiece postaci przedstawiające Sprawiedliwość i Przyjaźń  są częścią większego fresku pokrywającego całą salę. Jednak tylko ten fragment powstał spod pędzla Rafaela, bo artysta zmarł nie dokończywszy dzieła. Resztą zajęli się inni malarze i prawdopodobnie dlatego zapomniano, że postaci kobiet są autorstwa samego Santiego.  

Kluczem do odkrycia była książka Giorgio Vasari z 1550 roku „Żywoty najwspanialszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”. W książce znajduje się opis pracy Rafaela nad dwiema postaciami techniką olejną. Podczas prac w Sali Konstantyna restauratorzy zorientowali się, że ten właśnie fragment jest wykonany techniką olejną. Natomiast reszta została wykonana tradycyjnie.

Zdjęcia w ultrafiolecie i podczerwieni potwierdziły podejrzenia uczonych – postaci nie przypominały reszty fresku, a styl, gama barw i anatomia kobiet jednoznacznie wskazują, że autorem jest Rafael Santi.

Źródło: CNN