Niebywałe znalezisko w Toruniu. Unikalna kolekcja pochodzi z XVI i XVII wieku

Prace budowlane związane z powstającym centrum filmowym Camerimage w Toruniu doprowadziły do przypadkowego, ale niezwykłego odkrycia. Chodzi o zestaw tkanin i butów pochodzących sprzed kilku stuleci.
Niebywałe znalezisko w Toruniu. Unikalna kolekcja pochodzi z XVI i XVII wieku

Znalezisko zasługuje na uwagę, ponieważ naukowcy z nim związani przekonują, że nigdy przedtem w Europie nie zlokalizowano podobnej kolekcji tkanin i obuwia wywodzących się z okolic XVI i XVII wieku. Poza tym jest to idealny przykład roli Torunia jako swego rodzaju łącznika między wpływami zachodnimi i wschodnimi. 

Czytaj też: Fioletowa substancja znaleziona na starożytnym stanowisku. Wcześniej zlokalizowano tam gigantyczne głowy

Toruń był częścią tzw. Hanzy i stanowił jeden z istotnych ośrodków hanzeatyckich. Pierwsze Hanzy powstawały już w XII wieku i początkowo obejmowały kraje Zachodu, takie jak Niderlandy. Z czasem ich ekspansja zaczęła postępować w kierunku wschodnim i tym sposobem do słynnej Ligi wstępowały miasta leżące obecnie w granicach Polski.

Toruń i jego mieszkańcy odgrywali istotną rolę w ówczesnym handlu. To właśnie tutaj handlowano różnego rodzaju wyrobami o wysokiej jakości, takimi jak wykonane ze skóry, poroża, metalu, ceramiki czy tkanin. Dość powiedzieć, że artefakty podobne do znalezionych niedawno na placu budowy lokalizowano już w różnych częściach Europy, takich jak Amsterdam, Londyn bądź Ryga, ale w tym przypadku mówimy o zdecydowanie większym nagromadzeniu.

Kolekcja obuwia i ubrań znaleziona na terenie Torunia pochodzi z XVI i XVII wieku. Stanowi dowód na wschodnie i zachodnie wpływy mieszające się w tym mieście

Lista zidentyfikowanych artefaktów, które zostały wydobyte na terenie Torunia, obejmuje ogromną liczbę pozycji. Widnieją na niej fragmenty plisowanych sukni, jedwabne tkaniny, buty stylu wschodniego i zachodniego, trzewiki z bocznymi wycięciami czy złotogłów z ornamentem kwiatowym. Imponuje nie tylko liczba znalezisk, ale również bardzo dobry stan ich zachowania.

Jak wyjaśnia prof. Małgorzata Grupa, zazwyczaj w miastach znajduje się obiekty z końcówki średniowiecza. Tutaj mowa natomiast głównie o artefaktach wywodzących się z XVI i XVII wieku, co nadaje takim odkryciom szczególnej wagi. Co więcej, na stanowisku objętym wykopaliskami da się dostrzec dowody budowania umocnień, obwarowań Torunia, a także ich wykorzystywania i niszczenia.

Czytaj też: Zęby rekina, poroże jelenia i tajemniczy zbiornik. Jaskinia w Meksyku zadziwia naukowców

Biorąc pod uwagę jakość wykonania wyrobów, można przyjąć, że były one przeznaczone dla przedstawicieli wyższych warstw społecznych. Do tej pory jedwabne tkaniny na terenie Torunia znajdowano wyłącznie w kryptach kościołów Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i św. Janów oraz św. Jakuba. W przypadku butów zakres przeznaczenia najwyraźniej był większy, ponieważ wydają się one dopasowane zarówno do biedniejszych, jak i bogatszych mieszkańców.

Być może najdroższym ze znalezionych artefaktów była wykonana z przędzy wełnianej i podszyta jedwabiem rękawiczka. Mogła ona być przeznaczona dla wysoko postawionego człowieka, na przykład oficera. Z kolei wydobyty spod ziemi złotogłów z ornamentem kwiatowym kształtowany był z jedwabnej nici z metalowym oplotem wykonanym z taśmy srebrnej pozłacanej. Pod tym adresem można zobaczyć część znalezisk.