Tego miejsca szukano od 20 lat. Dziwaczne skorupiaki zaprowadziły nas do celu

Międzynarodowy zespół naukowcy odkrył nowe pole kominów hydrotermalnych u wybrzeży archipelagu Galapagos. Spekulowano o nim od około 20 lat, ale jego lokalizacja pozostawała nieznana. I tak by było nadal, gdyby nie pomocne skorupiaki, które zaprowadziły nas prosto do celu.
Skorupiaki zwane racznicami zaprowadziły naukowców prosto do celu /Fot. Schmidt Ocean Institute

Skorupiaki zwane racznicami zaprowadziły naukowców prosto do celu /Fot. Schmidt Ocean Institute

Naukowcy z ekspedycji Schmidt Ocean Institute odkryli na zachód od archipelagu Galapagos na Oceanie Spokojnym nowe pole kominów hydrotermalnych. Jest większe niż boisko piłkarskie i składa się z pięciu kominów przypominających gejzery oraz trzech gorących źródeł, takich jak te, które można zobaczyć w Yellowstone. Jest tam naprawdę gorąco – najwyższa zarejestrowana temperatura wody wyniosła 288oC.

Czytaj też: To miejsce w oceanie przyciąga ośmiornice. Wreszcie wiemy, dlaczego

Wbrew pozorom, znalezienie tego miejsca nie było łatwe – ba, poszukiwano go od około 20 lat, ale bez skutku. Dopiero obserwacja osobliwego skorupiaka, należącego do rodzaju racznic (Galathea), wskazała właściwy kierunek. Podążając za zwierzęciem, rosła także liczba jego braci, aż w końcu udało się znaleźć poszukiwane pole kominów hydrotermalnych. Ekwadorscy obserwatorzy na pokładzie statku nazwali pole kominów hydrotermalnych “Sendero del Cangrejo”, co oznacza “Szlak Krabów”.

Dr Roxanne Beinart z University of Rhode Island mówi:

Naukowcy wiedzieli od początku XXI wieku, że gdzieś tam znajduje się to pole hydrotermalne, ale wyjątkowo trudno było je znaleźć, ponieważ emitują one przejrzystą wodę, w przeciwieństwie do wulkanów. Aby je znaleźć potrzebny był nasz zespół chemików, geologów, biologów i kilka skorupiaków.

Skorupiaki pomogły odkryć nieznane pole kominów hydrotermalnych

Kominy hydrotermalne odkryto po raz pierwszy na wschód od archipelagu Galapagos w 1977 r. Międzynarodowy zespół biorący udział w obecnej ekspedycji badał niedostatecznie zbadane kominy hydrotermalne na zachód od wysp i porównywał je z pierwotnie odkrytymi.

Czytaj też: Coś przyciąga rekiny do “strefy mroku”. Nikt nie wie, po co tam podróżują

Dr Jill McDermott z Lehigh University mówi:

Jesteśmy pierwszym interdyscyplinarnym zespołem, który miał okazję dokładnie zbadać ten obszar. To był zaszczyt przyczynić się do poszerzenia wiedzy o kominach hydrotermalnych Galapagos. Naszym celem w tej pracy jest poszerzenie wiedzy o tym, w jaki sposób kominy hydrotermalne przynoszą korzyści i wpływają na całą naszą planetę poprzez ich chemię, geologię i biologię.

Odkrycie pola kominów hydrotermalnych o powierzchni 9178 m2 było wynikiem 30-dniowej ekspedycji, która rozpoczęła się 13 sierpnia. Brał w niej udział statek badawczy RV Falkor i ROV SuBastian, który podczas tej misji zaliczył najdłuższe nurkowanie w ciągu 7-letniej kariery, liczące ponad 43 godziny. Celem wyprawy było scharakteryzowanie kominów hydrotermalnych po zachodniej stronie Galapagos.

Kominy hydrotermalne na zachód od Galapagos pozostawały nieznane. Pomogły znaleźć je skorupiaki /Fot. Schmidt Ocean Institute

Próbki zebrane podczas ekspedycji pomogą naukowcom w stworzeniu pełniejszego mapy kominów hydrotermalnych wokół Galapagos. Mogą pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy kominy wschodnie są połączone z zachodnimi. Szacuje się, że aż 75 proc. dna morskiego wciąż pozostaje niezbadane, więc jeszcze wiele jest do odkrycia.

Dr Jyotika Virmani z Schmidt Ocean Institute podsumowuje:

To czwarte odkrycie pola kominów hydrotermalnych dokonane przez naukowców na naszym statku badawczym RV Falkor od marca, oprócz odkrycia w sierpniu nowego ekosystemu zwierzęcego żyjącego pod kominami hydrotermalnymi. Odkrycie tego nowego pola kominów hydrotermalnych pokazuje, jak wiele musimy się jeszcze dowiedzieć o naszej planecie i jej mieszkańcach. Nieustannie jestem zdumiony nieziemskim pięknem naszego dna morskiego i nie mogę się doczekać, aż odkryję więcej.

Schmidt Ocean Institute to organizacja non-profit założona w 2009 r. przez Erica i Wendy Schmidt, aby prowadzić badania dotyczące ziemskich oceanów. Ma na swoim koncie wiele udanych ekspedycji badawczych i przełomowych odkryć.