Komórki macierzyste w walce ze ślepotą

Eksperymentalna operacja została przeprowadzona na anonimowej pacjentce w zeszłym miesiącu. Zabieg polegał na chirurgicznym przeszczepieniu komórek nabłonka siatkówki do oczu. Komórki pochodzące z komórek macierzystych były przenoszone za pomocą specjalnie skonstruowanego plastra umieszczonego za siatkówką.

Pacjentka z Wielkiej Brytanii jest pierwszą osobą, która poddała się pionierskiej operacji oczu z wykorzystaniem komórek macierzystych. To może być prawdziwy przełom w leczeniu AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem.

Cała operacja trwała 2 godziny i byłą efektem 10-letnich badań prowadzonych w ramach projektu London Project to Cure Blindness. Jego celem było opracowanie procedury, dzięki której będzie można przywrócić wzrok osobom cierpiącym na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Co roku ta przypadłość dotyka ponad 50 milionów osób na świecie.

Problem AMD coraz bardziej powszechny

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła i postępująca choroba oczu, która najczęściej występuje u osób po 50 roku życia. Zwyrodnienie prowadzi do pogorszenia, ubytków, a często niestety też do całkowitej utraty widzenia centralnego i ślepoty. Wysiękową postać zwyrodnienia może dotknąć także ludzi młodych.

Typowe objawy zwyrodnienia plamki żółtej to m.in.: widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu. Choroba rozwija się w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. W związku ze starzeniem się społeczeństw problem AMD narasta, a schorzeniem zagrożonych jest ok. 10% osób po 45. roku życia.

Pacjentka, która przeszła pionierską operację przebywa pod stałą obserwacją lekarską. Na razie nie występują u niej żadne powikłania. Pełny efekt operacji będzie można ocenić dopiero w grudniu. Tymczasem w przyszłym roku podobną operacje przejdzie kolejne 9 osób.

Pomoc dla milionów?

Zdrowie i wzrok pacjentów mają być monitorowane przez kolejny rok. Jeśli procedura okaże się skuteczna, będzie to oznaczało, że przywrócenie wzroku milionom osób cierpiących na  zwyrodnienia plamki żółtej jest możliwe.

“Na tym etapie jesteśmy niezwykle zadowoleni z efektów tego nowego podejścia terapeutycznego. Choć na razie badanie koncentruje się na małej grupie pacjentów z AMD, którzy doświadczyli nagłej i poważnej utraty wzroku, mamy nadzieję, że wielu pacjentów skorzysta z tej formy leczenia w przyszłości.” – podsumowuje Pete Coffey z UCL Institute of Ophthalmology, jeden z liderów inicjatywy.