Choroby zakaźne stanowią jedno z wielu wyzwań, z którymi mierzą się społeczeństwa na całym świecie. Szczepienia, stanowiące skuteczne narzędzie profilaktyki, stały się przedmiotem ataku, a naukowcy stali się obiektem hejtu. Budowanie zaufania do szczepień ochronnych jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania ze strony różnych grup społecznych. Wiele treści dostępnych w przestrzeni publicznej opartych jest na manipulacji informacyjnej, zorientowanej na wywołanie reakcji emocjonalnej i obniżeniu zaufania do medycyny.
Jak dyskutować o zdrowiu? Co możemy zrobić by czuć się bezpieczni również w sieci? Czy nasze dane, w tym dane zdrowotne są chronione? Czy cyberbezpieczeństwo możemy odnosić również do zdrowia? Jak budować i rozwijać prawidłowe zachowania zdrowotne oraz umiejętność identyfikacji i krytycznej oceny nieprawd medycznych? Jakie są narzędzia wpływu społecznego i na co pozwalają? Co mówią najnowsze badania na ten temat? Jak rozmawiać z osobami, które wahają się w kwestiach szczepień? Jak budować odporność na dezinformację medyczną? Co zmieniać w procedurach, a co w konwersacjach z pacjentami i młodymi rodzicami, aby zwiększać prawdo-podobieństwo ich racjonalnych zachowań? Odpowiedzi na te pytania pojawią się podczas konferencji “Nauka jako remedium na dezinformację”.
Konferencja już 25 kwietnia od godziny 10:00
“Nauka jako remedium na dezinformację”, która jest częścią projektu “Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” jest kierowana do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.
Konferencja odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku, w godzinach 10:00-16:00 w Hotelu Marriott Warszawa Centrum. Będzie transmitowana online. Zapis wideo na żywo dostępny będzie na stronie www.medfake.pl.
Organizatorami jest konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu “Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.
Pełną agendę można znaleźć na stronie www.medfake.pl, a rejestracja i akredytacje dziennikarskie są dostępne pod adresem [email protected].
Focus.pl jest jednym z patronatów tego wydarzenia, więc zachęcamy do udziału w konferencji wszystkich zainteresowanych medycyną i szczepieniami ochronnymi.