Konopie indyjskie mogą pomóc w walce z uzależnieniem od twardych narkotyków

Czy konopie indyjskie mogą pomóc zerwać z nałogiem narkotykowym? Nowe badania sugerują, że potrzebna jest nowa strategia ograniczania szkód w przypadku osób zażywających substancje psychotropowe.
Konopie indyjskie – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Konopie indyjskie – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Eksperci nie są zgodni co do tego, czy konopie indyjskie są “narkotykiem wejściowym”, który skłania ludzi do sięgania po inne, znacznie niebezpieczniejsze substancje psychoaktywne. Zespół naukowców z kanadyjskiego University of British Columbia (UBC) sprawdził, czy konopie indyjskie mogą być stosowane w strategii ograniczania szkód uzależnienia od tzw. twardych narkotyków.

Czytaj też: Ta roślina może produkować kokainę. Ale to rozwiązanie przyda się lekarzom, nie handlarzom narkotyków

Dr Hudson Reddon z UBC mówi:

Nasze ustalenia nie są rozstrzygające, ale stanowią uzupełnienie coraz większej liczby dowodów naukowych na to, że konopie indyjskie mogą być korzystnym narzędziem dla niektórych osób, które chcą lepiej kontrolować swoje nieregulowane narkotyki, szczególnie dla osób zażywających metamfetaminę.

Konopie indyjskie mogą pomóc z uzależnieniem od twardych narkotyków

Wyrażenie “nieregulowane narkotyki” obejmuje leki wyprodukowane legalnie, ale wycofane z legalnych dróg sprzedaży, a także nielegalną produkcję i sprzedaż narkotyków, takich jak metamfetamina, kokaina czy heroina. Do badania opisanego w czasopiśmie Addictive Behaviors zrekrutowano 297 dorosłych użytkowników takich substancji, którzy zgłosili zażywanie konopi indyjskich i środków pobudzających w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (31,3 proc. stanowiły kobiety).

Czytaj też: Marihuana groźniejsza dla płuc niż tytoń. Różnice są widoczne gołym okiem

Prawie połowa (48,8 proc.) zgłosiła codzienne zażywanie konopi indyjskich, a 45,1 proc. przyznało, że sięga po nie w celu opanowania głodu narkotykowego. Inne częste motywy redukcji szkód lub terapeutyczne zażywania konopi indyjskich obejmowały radzenie sobie z głodem na nieuregulowane opioidy (25,6 proc.) i radzenie sobie z bólem (17,8 procent). Najpopularniejszym sposobem zażywania konopi indyjskich było palenie (97,3 proc.), następnie spożywanie produktów spożywczych (43,8 proc.) i koncentratów (21,9 procent).

Konopie indyjskie mogą pomóc w zmniejszeniu uzależnienia od narkotyków twardych /Fot. Unsplash

Zaobserwowano zauważalne zmniejszenie spożycia metamfetaminy wśród osób zażywających konopie indyjskie w celu opanowania głodu narkotykowego. Ten związek nie był istotny w przypadku osób sięgających po crack. Wyniki wymagają dalszej weryfikacji, zwłaszcza ze względu na brak ustalonych farmakoterapii w leczeniu zaburzeń związanych ze stosowaniem środków pobudzających.

Prof. Zach Walsh z UBC dodaje:

Chociaż te odkrycia są obiecujące, podkreślają potrzebę bardziej kompleksowych badań, aby zrozumieć pełny potencjał konopi indyjskich w kontekście kryzysu związanego z przedawkowaniem.

W 2022 r. renomowane czasopismo The Lancet podało, że w ciągu ostatnich dwóch dekad w USA i Kanadzie z powodu przedawkowania opioidów zmarło prawie 600 000 osób. Chociaż szacuje się, że do 2029 r. w samych tych dwóch krajach może umrzeć 1,2 miliona osób, kryzys opioidowy jest odczuwalny na całym świecie.