Nadprzewodnik, który zmieni nasz świat. Właśnie pojawił się nowy dowód w głośnej sprawie 

Od kilku dni trwa zacięta debata w świecie nauki. Fizycy prześcigają się w pomysłach dotyczących możliwego wyjaśnienia tego, czy badacze z Korei Południowej faktycznie stworzyli nadprzewodnik funkcjonujący w warunkach otoczenia.
Nadprzewodnik, który zmieni nasz świat. Właśnie pojawił się nowy dowód w głośnej sprawie 

Dlaczego w ogóle tyle się o tym mówi? Chodzi o potencjał kryjący się w stanie zwanym nadprzewodnictwem. Może być on osiągany przez niektóre materiały, pozwalając na uzyskanie pożądanych właściwości. Jedną z tych najczęściej wymienianych jest możliwość transportu energii przy zerowej rezystancji, co w zasadzie na zawsze odmieniłoby systemy energetyczne na naszej planecie. Potencjalnych korzyści jest znacznie więcej, między innymi w postaci… lewitacji.

Czytaj też: Amerykanie budują prawdziwy kombinezon Iron Mana. Skróci czas trwania niebezpiecznych misji

Niestety, na drodze do pełni szczęścia stały do tej pory ścisłe wymagania z zakresu warunków, jakie musiały być spełnione, aby nadprzewodnictwo faktycznie wystąpiło. Dotyczyło to zarówno ciśnienia, jak i temperatur – w obu przypadkach naprawdę skrajnych. I o ile pierwsze wyzwanie udało się z czasem pokonać, tak drugie, tj. konieczność utrzymywania temperatur grubo poniżej zera, stanowiło znacznie większą trudność.

Stworzony przez koreańskich naukowców nadprzewodnik miałby rzekomo osiągać ten pożądany stan już w temperaturze pokojowej

Możemy więc sobie wyobrazić, skąd tak wielki chaos narastający wokół doniesień z Korei Południowej. Tamtejsi badacze ogłosili bowiem, że udało im się stworzyć materiał, który nazwali LK-99. Miałby on stawać się nadprzewodnikiem nawet w temperaturze pokojowej. Chciałoby się powiedzieć, że to zbyt piękne, by było prawdziwe. Ale może czasami warto marzyć? Wydaje się, iż w tym przypadku faktycznie coś może być na rzeczy.

Do stworzenia LK-99 Koreańczykom posłużył lanarkit oraz fosforek miedzi. Próbując zweryfikować prawdziwość ich doniesień, naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong w Wuhan postanowili przeprowadzić pewien eksperyment. W tym celu odtworzyli syntezę LK-99 i uwiecznili jego lewitację magnetyczną. Wykonane w czasie obserwacji nagranie ma stanowić niezbity dowód na to, że nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej faktycznie jest możliwe. Co więcej, Chińczycy przekonują, jakoby udało im się osiągnąć nawet wyższy kąt lewitacji niż miało to miejsce pierwotnie. 

Czytaj też: Już nie skłamiesz na temat swojego wieku. Gra sama sprawdzi, ile masz lat

Sprawa przybiera coraz ciekawszy obrót, ponieważ w ostatnim czasie za weryfikację wzięli się także przedstawiciele Lawrence Berkeley National Lab oraz Shenyang National Lab. Oba zespoły potwierdziły, iż faktycznie udało im się stworzyć nadprzewodnik. Oczywiście najlepszym dowodem będzie kompletna publikacja naukowa, która doczeka się recenzji. Takowej na razie brak, dlatego pozostaje nam śledzenie materiałów takich jak powyższy i życie nadzieją, że koreańscy naukowcy nie chcieli się w tak karkołomny sposób wypromować. A nawet jeśli wszystkie dotychczasowe doniesienia się potwierdzą, to wciąż pozostaną kwestie takie jak opłacalność produkcji nowego materiału czy też możliwość jego wytwarzania na dużą skalę.