Kostium rekina

Nowe technologie sprawiają, że pływakom łatwiej pływać.
Kostium rekina

Amerykański pływak Michael Phelps będzie w tym roku pływać w kostiumie, który powstał dzięki współpracy producenta z amerkańską agenscją kosmiczną. Kostium Speedo NSR Racer to potocznie mówiąc – skóra rekina. Mówi się o nim, że to – jak dotąd – najlepszy kostium pływacki. W konstrukcji tego stroju pomogło doświadczenie Steve’a Wilkinsona z NASA, który być może nie wie o pływaniu tyle, co Michael Phelps, ale za to jest ekspertem od zmniejszania oporu i to niezależnie od tego, czy ten opór będzie stawiany w powietrzu, czy w wodzie.
Stworzenie kostiumu poprzedziło wiele testów w specjalistycznych laboratoriach Langley Research Center w Hampton w stanie Virginia należących do NASA.
– Sprawdziliśy opór, jaki stawia około 60 różnych tkanin, które przetestowaliśmy w tunelau aerodynamicznym – mówi Steve Wilkinson. – Szukaliśmy takich tkanin, które stawiają najmniejszy opór.
Badania przeprowadzono w powietrzu, bo są tańsze i łatwiejsze do wykonania. Wnioski są takie same, jak te, które uzyskanoby badając tkaniny w wodzie. Oporem w tych dwóch środowiskach rządzą te same prawa fizyki. Dane z pomiarów w kosmicznych laboratoriach dostali eksperci ze Speedo, którzy wybrali najlepsze tkaniny, a potem tak skroili kostium, aby składał się z jak najmniejszej liczby kawałków. Poprzedni model Speedo, w którym olimpijczycy pływali na igrzyskach w Atenach, składał się z trzydziestu kawałków. NSR Racer skrojono z trzech kawałków, a przy tym całkowicie zrezygnowano ze szwów, łącząc wycięte fragmenty ultradźwiękami i ciepłem, które się przy tym wydziela. Dzięki temu tkanina jest gładka na całej powierzchni.
– Testy pokazały, że im gładszy materiał, tym mniejszy opór – stwierdził Wilkinson.
Phelps chwali sobie nowy kostium.
– Kiedy uderzam w wodę, czuję się, jak rakieta – mówi pływak. Nowy kostium sprawdzi wraz z całą amerykańską drużyną pływacką na letnich igrzyskach w Pekinie.W nowych kostiumach Speedo pływać będą Amerykanie, Australijczycy, Brytyjczycy i kilkadziesiąt innych reprezentacji. Jednak, jak mówią sami pływacy, kostiumy nie wygrają za nich zawodów.