Kostkarka do lodu

To niezbędne wyposażenie pubów i wszelkich placówek gastronomicznych coraz częściej pojawia się również w domowych lodówkach

Powstawanie kostek lodu odbywa się w kilku etapach. Na początku odpowiednia porcja wody trafia do foremki. Następnie uruchamia się sterowany termostatem mechanizm chłodzący i zamraża ją. Gdy już powstanie lód, termostat włącza podgrzewanie foremki, aby uwolnić powstałą kostkę lodu. Teraz napędzana silniczkiem łopatka wypycha ją z foremki. Obracając się dalej, wypycha kostkę w kierunku klapki zamykającej. Powoduje to jej odchylenie się i kostka trafia do pojemnika. Sytuacja powtarza się do momentu, kiedy cały pojemnik zostaje wypełniony. Tym sposobem klapka zamykająca nie może powrócić do swej wyjściowej pozycji. Wtedy następuje wstrzymanie procesu zamrażania. Kolejne kostki lodu nie będą powstawały do czasu, gdy zabiezrzemy te z pojemnika “robiąc miejsce” dla następnych. Klapka będzie mogła wówczas wrócić na swoje miejsce i cały cykl rozpocznie się od nowa.


Jak powstaje lód?

Lód (tlenek wodoru, czyli woda w stałym stanie skupienia) powstaje w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza, pod warunkiem, że woda jest chemicznie czysta. Cząsteczki wody w takich warunkach łączą się ze sobą za pomocą wiązań wodorowych. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, ponieważ między połączeniami cząsteczek pozostają puste przestrzenie.