Koty bawią się czy walczą? Różnica jest często trudna do wychwycenia

Koty uwielbiają walczyć do tego stopnia, że jest to dla nich jedna z najczęstszych form zabawy. Granica między niewinnym drapaniem a agresywnym atakiem często zaciera się, a jej wyczucie należy do nas. Kiedy powinniśmy powiedzieć “stop”? Naukowcy mają dla nas pewne wskazówki.
Koty uwielbiają się bawić, ale często przeobraża się to w walkę /Fot. Pixabay

Koty uwielbiają się bawić, ale często przeobraża się to w walkę /Fot. Pixabay

Koty uwielbiają wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami swojego gatunku, choć nie zawsze chodzi o przyjacielskie relacje. Dr Noema Gajdoš‑Kmecová z International Cat Care oceniła 105 klipów wideo dostępnych na YouTube i pochodzących bezpośrednio od właścicieli kotów, przedstawiających interakcje między 210 zwierzętami. Na tej podstawie, uczeni wyodrębnili sześć możliwych do zaobserwowania kategorii zachowań, w tym zapasy, pogonie i wokalizacje, które następnie wykorzystali do oceny innych zwierząt.

Koty pogrupowano na podstawie częstotliwości i czasu trwania sześciu zachowań. Oddzielnie czterech autorów przejrzało te same filmy i stworzyło trzy grupy, aby zdefiniować interakcje między kotami: “figlarne” (przyjazne interakcje); “agonistyczne” (agresywne interakcje) oraz “pośrednie” (mieszanka zabawy i agresji).

Czytaj też: Kiedy udomowiono koty? Nie udałoby się to, gdyby nie szczegół sprzed 10 000 lat

Ponad połowa kotów (56,2 proc., czyli 118 zwierząt) została opisana przez autorów jako figlarne w swoich interakcjach, 28,6 proc. (60 kotów) zostało oznaczonych jako agonistyczne, a 15,2 proc. (32 koty) zostało oznaczone jako pośrednie.

To jeszcze miłość czy już walka?

Kiedy porównano grupy zachowań kotów z trzema rodzajami interakcji zdefiniowanymi przez autorów, odkryto, że zapasy były najbardziej związane z zabawą, podczas gdy wokalizacja i pogoń najczęściej wiązały się z zachowaniami agresywnymi. Grupa pośrednia, chociaż zaobserwowano, że ma cechy obu, była bliżej spokrewniona z grupą zabawową niż z grupą agonistyczną.

Czytaj też: Koty nie są “łatwymi” zwierzętami. Powinniśmy to zrozumieć jak najszybciej

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports czytamy:

Udana interpretacja interakcji społecznych między kotami jest ważnym elementem spełnienia standardów dotyczących dobrostanu kotów współzamieszkujących w gospodarstwach domowych z wieloma kotami i pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia dodatkowych niepożądanych zachowań, takich jak problemy z zabrudzeniem domu. Być może jedną z najbardziej pomijanych kwestii, która często niepokoi właścicieli, jest odróżnienie szorstkiej i burzliwej zabawy towarzyskiej od interakcji agonistycznych u kotów. Wydaje się, że granica między zabawą a agresją agonistyczną między kotami jest niewyraźna.

Kombinacja figlarnych i agresywnych zachowań może raczej odzwierciedlać krótkotrwałą niezgodę w zachowaniach społecznych między kotami niż długotrwałą animozję. Zidentyfikowanie potencjalnych napięć między kotami może pomóc właścicielom panować nad relacjami kotów, aby uniknąć eskalacji napięć i potrzeby separacji.