Koty to najbardziej żarłoczne drapieżniki na Ziemi. Liczba zjadanych przez nie gatunków poraża

Nie rekiny, nie tygrysy czy jastrzębie. To koty domowe są jednymi z najbardziej żarłocznych drapieżników na Ziemi. Ile gatunków jest dla nich pokarmem?
Koty to wyjątkowo żarłoczne drapieżniki /Fot. Pexels

Koty to wyjątkowo żarłoczne drapieżniki /Fot. Pexels

Nowe badania wykazały, że koty żyjące na wolności (zarówno dzikie, jak i bezpańskie koty domowe) mają jedną z najbardziej zróżnicowanych diet w świecie przyrody. Oszacowano, że zjadają co najmniej 2084 różne gatunki – niektóre naprawdę sporych rozmiarów. Szczegóły opisano w czasopiśmie Nature Communications.

Czytaj też: Już wiemy, dlaczego koty tak bardzo lubią tuńczyka

Dieta kotów obejmuje ok. 9 proc. znanych ptaków, 6 proc. znanych ssaków i 4 proc. znanych gatunków gadów, nie wspominając o sporej liczbie owadów i płazów. Jak to możliwe, że koty są tak “wszystkożerne”?

W artykule czytamy:

Nasze badanie rzuca światło na drapieżne zwyczaje jednego z najskuteczniejszych i szeroko rozpowszechnionych inwazyjnych drapieżników na świecie. Nasze odkrycia pokazują, że koty zjadają zasadniczo każdy rodzaj zwierzęcia, jakie uda im się schwytać na pewnym etapie życia. To najbardziej wszechstronna, globalna synteza diety kotów, jaką opracowano do tej pory.

Koty nie pogardzą żadnym pokarmem

Aby dojść do tych wniosków, międzynarodowy zespół naukowców przejrzał ponad 500 wcześniejszych badań, w których szczegółowo opisano dietę kotów. Do największych zwierząt, którymi żywiły się koty, zaliczały się emu, żółwie zielone czy krowy domowe. Naukowcy zaobserwowali w przeszłości także jak kot żywi się ciałem kangura.

Czytaj też: Bardziej troszczymy się o psy czy koty? Odpowiedź może zaskoczyć

W nowym badaniu oszacowano, że aż 347 (16,65 proc.) gatunków zjadanych przez koty budzi obawy związane z ochroną przyrody. Odsetek zagrożonych gatunków ofiar jest znacznie wyższy w ekosystemach wyspiarskich. Np. w Nowej Zelandii badania przeprowadzone w latach 70. XX wieku wykazały, że zdziczałe koty domowe przyczyniły się do wyginięcia co najmniej sześciu endemicznych gatunków ptaków i ponad 70 lokalnych podgatunków.

Koty mają bardzo zróżnicowaną dietę

Autorzy badania komentują:

Duża liczba gatunków objętych ochroną przyrody w diecie kotów (16,65 procent) jest niepokojąca, biorąc pod uwagę, że koty powiązano już z 26 proc. wymierania ptaków, ssaków i gadów na świecie, uznając je za główne zagrożenie dla wielu istniejących zagrożonych gatunków.

Oprócz różnorodności ich diety uderzająca jest także sama liczba zgonów zwierząt. W innym badaniu przeprowadzonym w 2022 r. oszacowano, że w samej Wielkiej Brytanii koty domowe zabijają co roku od 160 do 270 mln zwierząt. Co roku w Australii koty są odpowiedzialne za śmierć aż 650 milionów gadów. Nic dziwnego, że niektóre regiony podjęły działania przeciwko kotom, aby chronić rodzimą przyrodę. W 2021 r. na wschodnich przedmieściach Melbourne w Australii wprowadzono “24-godzinną godzinę policyjną dla kotów”, która nakazała właścicielom zwierząt, by trzymały ich w pomieszczeniach przez cały czas.

Z drugiej strony, jeżeli ludzie nie są w stanie zmienić swoich zachowań, by chronić bioróżnorodność, dlaczego oczekiwać tego od kotów? Zwierzęta te doskonale przystosowały się do zmieniającego się świata i niejednokrotnie udowodniły, że poradzą sobie w każdej sytuacji, także bez pomocy człowieka.