Historyczne zdjęcia w kolorze. Jeszcze nigdy nie miały takiej mocy

Prawdopodobnie część z tych zdjęć znasz, ale jeszcze nigdy nie miały takiej siły rażenia. Marina Amaral za sprawą niezwykle precyzyjnej koloryzacji wydobywa życie ze starych fotografii.

 

Kolor ma moc przywracania życia najważniejszym momentom.

Pewnego dnia Marina Amaral postanowiła połączyć swoje dwie pasje: fascynowała ją historia i możliwości, jakie daje Photoshop.  Zaczęła więc kolorować w programie stare fotografie. Wzięła na warsztat głównie czarno-białe zdjęcia i te w odcieniach sepii. Większość z nich dokumentowała najważniejsze momenty w historii – różne jej okresy.

Efekt okazał się niesamowity! Dzięki wyjątkowo sprawnej koloryzacji, zastosowaniu szerokiego zakresu tonalnego i dbałości o szczegóły, 25-letnia Brazylijka wskrzesiła życie w starych fotografiach.

Zabieg koloryzacji dodał im jeszcze więcej realizmu i wydobył z nich niedostrzegane wcześniej detale. To trochę tak, jakby ktoś otworzył wrota do przeszłości. Zniszczone wojną ulice wydają się jeszcze bardziej przerażające, a Einstein jakby bliższy.

Oglądanie zdjęć w kolorze, sprawia, że z większą łatwością czujemy się, jakbyśmy przenieśli się do danego momentu w przeszłości – mówi autorka pokolorowanych prac.

Przyznaje, że pracując nad zdjęciami, zwraca szczególną uwagę na ich pierwotny charakter. Stara się zachować ich istotę, wiernie odtworzyć klimat i przesłanie. Wszystko co robi, robi z szacunkiem dla historii. I – na ile to możliwe – konsultuje swoje prace z historykami. – Kolorowanie czarno-białych zdjęć to sztuka, która wymaga dogłębnej analizy każdego obiektu, wiedzy historycznej i szacunku. To wielowątkowy proces – wyjaśnia.

Przedstawiamy wyjątkową galerię historycznych zdjęć po koloryzacji Mariny Amaral. Uwaga, bardzo prawdopodobne, że utkniesz na dłuższą chwilę. Kawa ostygnie, przybędzie nieodebranych połączeń…

 

Więcej: marinamaral.com