Krem z filtrem to podstawa. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie

W Journal of The European Academy of Dermatology and Venereology ukazało się zdjęcie pokazujące twarz i szyję 92-latki, która twierdzi, że przez ponad czterdzieści lat stosowała krem nawilżający z filtrem chroniącym przez promieniowaniem UV. Nakładała go jednak na twarz, pomijając szyję.
Krem z filtrem to podstawa. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie

Efekt? Gigantyczna różnica w tym, jak wygląda skóra w tych dwóch różnych miejscach. O tym, że promieniowanie emitowane przez naszą gwiazdę może fatalnie wpływać na tę tkankę – prowadząc nawet do występowania nowotworów – wiemy już od dawna. Takie czysto wizualne dowody są natomiast najbardziej uderzające i być może przekonają tych, którzy nie są fanami kremów z filtrem.

Czytaj też: Doomscrolling to szkodliwy trend, który dotyczy wielu z nas. Czym jest to zjawisko?

Skąd w ogóle bierze się negatywny wpływ słońca na starzenie się skóry? Wszystko przez promieniowanie ultrafioletowe, które może przenikać przez warstwy skóry i uszkodzić nasze komórki. Starzenie się z powodu wieku jest znane jako starzenie chronologiczne, ale starzenie się w wyniku ekspozycji na słońce jest nazywane fotostarzeniem. Ma ono przyspieszony charakter, właśnie na skutek działania promieni UV.

Krem z filtrem zapewnia przynajmniej częściową ochronę przed promieniowaniem UV

Oprócz tego, że skóra wygląda starzej, ekspozycja na słońce może prowadzić do uszkodzeń DNA w komórkach skóry, które z czasem mogą się kumulować. Właśnie stąd bierze się też zwiększone ryzyko wystąpienia mutacji genetycznych, ostatecznie prowadząc do pojawiania się nowotworów. Christian Posch z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, zajmujący się badaniami nad rakiem skóry, wyjaśnia, iż powiązania między starzeniem się i ryzykiem wystąpienia raka pokazują, że jeśli leczymy oznaki starzenia się, to prawdopodobnie zmniejszamy również ryzyko zachorowania. Zdaniem Poscha różnego rodzaju modyfikatory starzenia, między innymi w postaci kremów z filtrem, będą wydłużały zarówno długość życia, jak i okres, w którym ludzie są wolni od chorób.

Czytaj też: Człowiek produkuje własne pole oksydacyjne. Skąd się bierze i do czego służy?

Taki postęp będzie możliwy dzięki znaczącemu ograniczeniu chorób związanych z wiekiem, w tym poprzez zapobieganie nowotworom. Dlaczego? Ponieważ cechy charakterystyczne dla nowotworów i cechy charakterystyczne dla starzenia się w znacznym stopniu pokrywają się. Tak więc zajęcie się biologicznymi oznakami starzenia się będzie jednocześnie zajęciem się przesłankami dotyczącymi kancerogenezy.dodaje badacz