Ten krokodyl brzmi jak… krowa. Tego trzeba posłuchać

Krokodyl krótkopyski to niezwykły gatunek gada, który zachowuje się w nietypowy sposób. Wcale nie brzmi jak groźny drapieżnik, który przetrwał na Ziemi od czasów dinozaurów, a… krowa.
Krokodyl krótkopyski /Fot. Wikimedia Commons

Krokodyl krótkopyski /Fot. Wikimedia Commons

Krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetraspis) to gatunek gada z rodziny krokodylowatych (krokodyle właściwe). Jego cechą charakterystyczną jest krótka głowa i pysk. Przypomina małe kajmany z rodzaju Paleosuchus, co może wynikać z faktu, że zwierzęta te zajmują podobną niszę ekologiczną. Osiąga do 1,8 m długości i rybi się tym, czym większość krokodyli: rybami, płazami, skorupiakami i małymi zwierzętami. Sprowokowany może być niebezpieczny dla człowieka.

Czytaj też: Największy krokodyl na świecie pobił kolejny rekord. Co śpiewa się takiemu solenizantowi?

Ale dźwięki wydawane przez tego gada wcale nie budzą respektu, a powodują co najwyżej salwy śmiechu. Okazuje się, że krokodyl krótkopyski w niewytłumaczalny sposób brzmi jak krowa (samica bydła domowego). Odkrycie to może być cenne dla ekologów i zostało opisane w czasopiśmie African Journal of Herpetology.

Krokodyl brzmi jak krowa – ale właściwie dlaczego?

Krokodyl krótkopyski jest najmniejszym istniejącym gatunkiem krokodyla, a braki w budowie nadrabia niezwykłą wokalizacją. Zwierzęta te znajdują się na Czerwonej Liście IUCN jako “wrażliwe”, co oznacza, że mogą wyginąć w ciągu najbliższych dekad. Dane zebrane o ich wokalizacji mogą pomóc w monitorowaniu różnorodności tego gada i przeciwdziałaniu kłusownictwa.

Czytaj też: Bez samców nie będzie potomstwa? Pewna krokodylica udowodniła, że to nieprawda

Techniki akustyczne stają się nieocenionymi narzędziami monitorowania gatunków i różnorodności biologicznej. Są szczególnie przydatne w przypadku krokodyli zamieszkujących lasy, takich jak krokodyle krótkopyskie, których wykrycie samym wzrokiem może być bardzo trudne. Niestety, dane dotyczące repertuaru wokalnego wieku gatunków są nadal szczątkowe.

Młody krokodyl krótkopyski /Fot. Wikimedia Commons

Rejestrując i katalogując wokalizacje dwóch trzymanych w niewoli dorosłych krokodyli krótkopyskich, zespół uzyskał nieoczekiwane informacje na temat tych stworzeń. Zespół zidentyfikował cztery typy odgłosów O. tetraspis zarejestrowane na wolności w Gabonie, zarówno u osobników dzikich, jak i trzymanych w niewoli, których nigdy wcześniej nie zidentyfikowano u tych gadów.

Odgłosy określono jako “perkusje”, “dudnienie”, “podmuchy” i “muczenie” – od znanych dźwięków, do których są podobne. Te o niższej częstotliwości są trudne do rozróżnienia, ale muczenie jest znacznie wyraźniejsze i brzmi niesamowicie podobnie do odgłosów wydawanych przez krowy – można go posłuchać tutaj. To bardzo unikatowe zjawisko w świecie przyrody.

Jest znany jeden gatunek aligatora chińskiego, który wydaje podobne dźwięki, ale wydawało się, że muczenie jest zarezerwowane tylko dla krów.