Ten krokodyl brzmi jak… krowa. Tego trzeba posłuchać

Krokodyl krótkopyski to niezwykły gatunek gada, który zachowuje się w nietypowy sposób. Wcale nie brzmi jak groźny drapieżnik, który przetrwał na Ziemi od czasów dinozaurów, a… krowa.
Krokodyl krótkopyski /Fot. Wikimedia Commons

Krokodyl krótkopyski /Fot. Wikimedia Commons

Krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetraspis) to gatunek gada z rodziny krokodylowatych (krokodyle właściwe). Jego cechą charakterystyczną jest krótka głowa i pysk. Przypomina małe kajmany z rodzaju Paleosuchus, co może wynikać z faktu, że zwierzęta te zajmują podobną niszę ekologiczną. Osiąga do 1,8 m długości i rybi się tym, czym większość krokodyli: rybami, płazami, skorupiakami i małymi zwierzętami. Sprowokowany może być niebezpieczny dla człowieka.

Czytaj też: Największy krokodyl na świecie pobił kolejny rekord. Co śpiewa się takiemu solenizantowi?

Ale dźwięki wydawane przez tego gada wcale nie budzą respektu, a powodują co najwyżej salwy śmiechu. Okazuje się, że krokodyl krótkopyski w niewytłumaczalny sposób brzmi jak krowa (samica bydła domowego). Odkrycie to może być cenne dla ekologów i zostało opisane w czasopiśmie African Journal of Herpetology.

Krokodyl brzmi jak krowa – ale właściwie dlaczego?

Krokodyl krótkopyski jest najmniejszym istniejącym gatunkiem krokodyla, a braki w budowie nadrabia niezwykłą wokalizacją. Zwierzęta te znajdują się na Czerwonej Liście IUCN jako “wrażliwe”, co oznacza, że mogą wyginąć w ciągu najbliższych dekad. Dane zebrane o ich wokalizacji mogą pomóc w monitorowaniu różnorodności tego gada i przeciwdziałaniu kłusownictwa.

Czytaj też: Bez samców nie będzie potomstwa? Pewna krokodylica udowodniła, że to nieprawda

Techniki akustyczne stają się nieocenionymi narzędziami monitorowania gatunków i różnorodności biologicznej. Są szczególnie przydatne w przypadku krokodyli zamieszkujących lasy, takich jak krokodyle krótkopyskie, których wykrycie samym wzrokiem może być bardzo trudne. Niestety, dane dotyczące repertuaru wokalnego wieku gatunków są nadal szczątkowe.

Młody krokodyl krótkopyski /Fot. Wikimedia Commons

Rejestrując i katalogując wokalizacje dwóch trzymanych w niewoli dorosłych krokodyli krótkopyskich, zespół uzyskał nieoczekiwane informacje na temat tych stworzeń. Zespół zidentyfikował cztery typy odgłosów O. tetraspis zarejestrowane na wolności w Gabonie, zarówno u osobników dzikich, jak i trzymanych w niewoli, których nigdy wcześniej nie zidentyfikowano u tych gadów.

Odgłosy określono jako “perkusje”, “dudnienie”, “podmuchy” i “muczenie” – od znanych dźwięków, do których są podobne. Te o niższej częstotliwości są trudne do rozróżnienia, ale muczenie jest znacznie wyraźniejsze i brzmi niesamowicie podobnie do odgłosów wydawanych przez krowy – można go posłuchać tutaj. To bardzo unikatowe zjawisko w świecie przyrody.

Jest znany jeden gatunek aligatora chińskiego, który wydaje podobne dźwięki, ale wydawało się, że muczenie jest zarezerwowane tylko dla krów.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.