Największy krokodyl na świecie pobił kolejny rekord. Co śpiewa się takiemu solenizantowi?

Cassius, największy na świecie krokodyl żyjący w niewoli, skończył (prawdopodobnie) 120 lat. Naukowcy zadają sobie pytanie, gdzie jest granica jego długowieczności, od razu odpowiadając, że nie mają pojęcia.
Krokodyl – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Krokodyl – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Cassius został schwytany w 1984 r. i od tego czasu mieszka na Green Island, niewielkiej piaszczystej wyspie koralowej, która jest popularnym celem wycieczek turystycznych i jedną z najbardziej dostępnych wysp Wielkiej Rafy Koralowej. Krokodyl przeżył w niewoli 40 lat i wciąż jest w bardzo dobrej formie. Nikt nie zna dokładnego wieku tego zwierzęcia, ale jedno jest pewne – jest naprawdę stary.

Ten krokodyl żyje w niewoli już 40 lat

Prof. Graeme Webb, który krokodyle bada całe swoje życie, miał ok. 30 lat, kiedy Cassius został schwytany w pułapkę linową w rzece Finniss na stacji La Belle, 81 km na południowy zachód od Darwin w 1984 r. Już wtedy wyglądał na naprawdę pokaźny i stary okaz, ale mało kto wtedy umiał radzić sobie z takimi kolosami.

Czytaj też: Bez samców nie będzie potomstwa? Pewna krokodylica udowodniła, że to nieprawda

Schwytanie Cassiusa nie było łatwe i wymagało sporo sprytu, ale na szczęście się udało. Przetransportowano go ciężarówką do transportu bydła ponad 3000 km do Cairns, a następnie promem na Green Island. Tam żyje do dzisiaj.

W chwili schwytania, Cassius miał od 30 do 80 lat, ale większość ekspertów skłania się ku tej drugiej wartości. Skoro wiemy, że przeżył w niewoli pełne 40 lat, to zgodnie z wcześniejszymi szacunkami ma od 70 do 120 lat. Prof. Webb uważa, że “na pewno” ma ponad 100 lat. Pochodzący z Queensland George Craig kupił Cassiusa kilka lat po jego schwytaniu i w 1987 roku przetransportował go na Green Island. Wnuk 93-latka – Toody Scott – jest teraz hodowcą krokodyli w miejscu, w którym mieszka Cassius.

Krokodyl Cassius to prawdziwy kolos /Fot. Wikimedia Commons

Cassius jest rekordzistą w kategorii największego krokodyla wciąż żyjącego w niewoli – ma 5,48 m długości, co stanowi równowartość dwóch stołów do ping-ponga ułożonych jeden za drugim. Ale najdłuższym krokodylem kiedykolwiek żyjącym w niewoli był Lolong, który mierzył 6,17 m długości, ale zmarł w 2013 roku.

Czytaj też: Miały blisko 4 m długości i polowały na przodków ludzi. Odkryto nowe gatunki krokodyli

Cassius to krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus), największy współcześnie żyjący gad, a także największy drapieżnik na lądzie i rzekach całego świata. Samce żyjące na wolności mogą osiągać 6,3 m długości i ważyć blisko 1,4 tony, choć typowe osobniki są znacznie mniejsze i mieszczą się w przedziale 4,3-5,2 m długości oraz 400-1000 kg wagi. Samice są zauważalnie, nawet dwukrotnie mniejsze. Krokodyl różańcowy to ostateczny konsument, polujący z zasadzki, zdolny do zaatakowania praktycznie każdego zwierzęcia, które wkracza na jego terytorium. Z tego powodu jest także bardzo groźny dla człowieka.