Kserokopiarka – Obrazy ze światła, ciepła i prądu

W kserokopiarkach wykorzystuje się oślepiające, jaskrawe światło nadfioletowe. Gdy kieruje się je w stronę kartki papieru z oryginalnym (przeznaczonym do skopiowania) obrazem, białe jego części odbijają światło niczym lustro. Natomiast miejsca zabarwione np. atramentem, czyli tekst lub rysunek, pochłaniają promienie.

Elektryczność statyczna

Odbity blask pada na duży metalowy bęben, którego powierzchnia jest naładowana statycznym ładunkiem elektrycznym. Światło neutralizuje ów ładunek, dlatego jasne części kserowanej kartki odznaczają się na bębnie jako miejsca pozbawione ładunku. Powierzchnia bębna pozostaje naładowana tylko w tych miejscach, które były zacienione przez tekst lub kolorowe fragmenty strony.

Proszek

Na powierzchnię metalowego bębna nanoszony jest następnie toner – kolorowy lub czarny proszek. „Pyłki” barwnika przyczepia się do naładowanych fragmentów bębna, który po chwili, niczym wałek do ciasta, odciśnie się na czystej kartce papieru. Pylisty toner naniesiony na białą powierzchnię utworzy kopię oryginalnego obrazu.

Podgrzewanie

Kopię trzeba teraz utrwalić. Każda drobina tonera to maleńka kropelka do tuszu ukryta wewnątrz plastikowej kapsułki. Aby obraz na stałe przylgnął do papieru, przed opuszczeniem maszyny karta przechodzi pomiędzy wałkami grzewczymi. Ciepło rozpuszcza kapsułki i uwalnia lepki tusz z ich wnętrza.

Drukarka laserowa

Kserokopiarki laserowe składają się z komputera wewnętrznego, skanera oraz drukarki. Dane do wydrukowania dostarczane są przez komputer do urządzenia naświetlającego bęben (nie jak w przypadku kserokopiarek przez skaner).
Do naświetlania bębna w drukarkach laserowych wykorzystuje się kilka technologii: lasera wraz z układem optycznym, który kieruje światło w odpowiednie miejsce bębna; linijki diodowej; lampy świecącej cały czas oraz układu pochłaniającego światło.

Kserokopiarki cyfrowe

Urządzenia wielofunkcyjne zawierające skaner, drukarkę, kserokopiarkę oraz faks lub kserokopiarki zwane cyfrowymi składają się z komputera wewnętrznego, skanera i drukarki. ?Komputer steruje całością a w szczególności skanuje kopiowany obraz. Obraz w postaci cyfrowej jest przetwarzany przez komputer a następnie drukowany. W tanich urządzeniach stosuje się drukarki atramentowe w droższych laserowe lub laserowe kolorowe.