Książka i telefon w jednym

Już w połowie tego roku na rynku pojawi się pierwszy na świecie telefon komórkowy z rozkładanym elastycznym wyświetlaczem.

Holenderska firma Polymer Vision to spółka córka firmy Philips, a długo oczekiwana nowość to  wielofunkcyjne urządzenie Readius ze składanym ekranem, który jest zwinięty wokół obudowy. Prototyp tego rodzaju urządzenia Philips zaprezentował już w 2006 roku, nosiło ono wówczas tę samą nazwę, jednak jego wyświetlacz składał się w nieco inny sposób, niż obecnie – zwijał się on do środka, a nie na zewnątrz.

Readius to przede wszystkim miniaturowa książka elektroniczna, a jednocześnie e-czytnik RSS, telefon komórkowy (3G HSDPA), odtwarzacz mp3 i urządzenie obsługujące pocztę elektroniczną. Waga Readiusa wynosi 115 g, a jego wymiary – 115 x 57 x 21 mm.  Wyświetlacz urządzenia ma przekątną 5 cali (13 cm). To zaledwie jedna z technologii, pozwalająca tworzyć cienkie, wyginane ekrany, jednak niewątpliwie pierwsza, która będzie dostępna w sklepach. Na razie producent nie podaje jednak przewidywanej ceny nowego urządzenia.

Readius to czarno-biały papier elektroniczny(w 16 odcieniach szarości), który bez problemu można wyginać. A więc za pomocą tego urządzenia, które przypomina zwykły telefon komórkowy, czyta się wygodnie również książki elektroniczne o nieco większych rozmiarach. Readius jest bardzo wydajny – książkę można czytać nawet 30 godzin bez doładowywania akumulatora. Pomysłowy interfejs składa się zaledwie z 8 przycisków.  Urządzenie jest zaopatrzone również w wejście USB 2.0, łącze Bluetooth i slot na karty MicroSD. Karl McGoldrick, dyrektor firmy Polymer Vision oświadczył, że za kolejne 5 lat firma planuje stworzyć e-czytnik, przypominający obecnie dostępny Readius, ale z 8-calowym wyświetlaczem. Wtedy będzie można w nim również odtwarzać pliki wideo. Na razie na YouTube można zobaczyć, jak działa Readius.

źródło: Tech E Blog