Kto korzystał z tych narzędzi miliony lat temu? Naukowcy na tropie wielkiej zagadki

Umiejętność wytwarzania i obsługi narzędzi jest jedną z cech charakterystycznych dla człowieka. Wygląda jednak na to, że jest ona znacznie starsza niż mogło się wydawać.
Kto korzystał z tych narzędzi miliony lat temu? Naukowcy na tropie wielkiej zagadki

Tak przynajmniej sugerują znaleziska, których datowanie sięga okresu sprzed trzech milionów lat. Wcześniej zdaniem paleoantropologów to przedstawiciele gatunku Homo habilis mieli korzystać z narzędzi powiązanych z kulturą olduwajską. Ustalenia z ostatnich lat stoją w sprzeczności z tymi założeniami.

Czytaj też: Co Polacy mają w genach? Rewolucyjne wyniki ujawniły, kim właściwie są Słowianie

Rysy na hipotezie poświęconej gatunkowi H. habilis pojawiły się już w 2011 roku, kiedy to naukowcy działający na terenie Kenii odnaleźli szereg połamanych kamiennych płatków na stanowisku zwanym Lomekwi 3. Narzędzia te są datowane na 3,3 miliona lat, co sięga około pół miliona lat przed pojawieniem się rodzaju Homo.

Dotychczasowe datowanie narzędzi znalezionych w Afryce sugeruje, że pochodzą one z okresu, w którym na Ziemi pojawił się rodzaj Homo

W takim razie inny gatunek musiał stać za tymi obiektami. Jednym z potencjalnych kandydatów jest Kenyanthropus platyops, natomiast innym – Australopithecus afarensis. Przedstawicielką tego drugiego była słynna Lucy, a datowanie jej szczątków jest powiązane czasowo z okresem, w którym powstały narzędzia.

Z jednej strony mamy więc wyobrażenie, jakoby osobniki sprzed milionów lat były wysoce prymitywne i zdecydowanie odległe pod względem intelektualnym. Z drugiej widzimy natomiast, że najwyraźniej były one w stanie wytwarzać całkiem zaawansowane narzędzia. Obie wizje stoją ze sobą w sprzeczności, dlatego śledztwo w tej sprawie jest wyjątkowo intrygujące.

Inne obiekty, również znalezione w Kenii, datowane na okres sprzed 2,9 miliona lat, wydają się w większym stopniu powiązane z kulturą olduwajską aniżeli przedmioty pochodzące ze stanowiska Lomekwi. Co więcej, jako że obok znajdowały się pozostałości hipopotama, to wydaje się prawdopodobne, że narzędzi tych używano do obróbki mięsa. Poza tym badacze natknęli się na najstarszy ząb należący do rodzaju Paranthropus, stosunkowo podobnego do australopiteków. 

Czytaj też: Prawie 2000 lat temu powstał tam gigantyczny mur. Archeolodzy znaleźli obiekt, który sporo mówi o tym miejscu

Niestety, wszystkie te historie mają co najmniej jeden wspólny aspekt: eksperci nie są w stanie przypisać znajdowanych artefaktów do konkretnego gatunku. Pewne wydaje się natomiast to, że opisywane narzędzia nie zostały wykonane przez przedstawicieli naszego rodzaju. Ci pojawili się bowiem na Ziemi znacznie później. Innymi słowy, dawni mieszkańcy naszej planety, uznawani za wyjątkowo prymitywnych, wcale nie musieli tacy być.