Kuba Rozpruwacz był polskim imigrantem

Testy DNA wykazały, że słynny Kuba Rozpruwacz naprawdę nazywał się Aaron Koźmiński i pochodził z Polski.

Kuba Rozpruwacz – tym pseudonimem określono seryjnego mordercę, który grasował po Londynie w 1888 roku. Jego ofiarami padały głównie prostytutki z ubogich dzielnic. Wszystkie kobiety zostały zabite przez poderżnięcie gardła. U większości odnotowano także poważne rany jamy brzusznej. Kilku usunięto narządy wewnętrzne, dlatego uważano, że morderca może posiadać podstawową wiedzę na temat chirurgii i anatomii. 

Tożsamość Kuby Rozpruwacza ustalił brytyjski pisarz i biznesmen Russell Edwards, który w 2007 roku nabył na aukcji w Wielkiej Brytanii szal jednej z ofiar poplamiony krwią. Posłużył się przy tym, jego zdaniem w pełni wiarygodnymi testami DNA. Swoje sensacyjne odkrycie opisał w książce „Naming Jack the Ripper”, która 9 września ukaże się w Wielkiej Brytanii.

Analiza materiału  pobranego z szala wykazała, wedle Edwardsa, że sprawcą morderstw, znanym jako Kuba Rozpruwacz w rzeczywistości był żyd polskiego pochodzenia, Aaron Koźmiński. Około roku 1888, kiedy odnaleziono ciało co najmniej jednej ofiary, mężczyzna przebywał w Londynie.

Koźmiński był fryzjerem. Powszechnie uznawano go za mizogyna z problemami psychicznymi. Jego tożsamość potwierdził świadek morderstwa. Jednak ostatecznie policja nie miała wystarczających dowodów, by postawić mężczyźnie zarzut. Koźmiński trafił do zakładu dla osób umysłowo chorych i tam dożył końca swoich dni. 

Szczególna brutalność, z jaką mordowane były ofiary przesądziły o tym, że zaczęto podejrzewać o nie jedną osobę. Kubie Rozpruwaczowi przypisuje się zabójstwo co najmniej pięciu kobiet (tzw. “Kanoniczna piątka”):  Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catharine Eddowes i Mary Jane Kelly. Właścicielką zakrwawionego szala, który miał zostać odnaleziony po 120 latach była Catharine Eddowes. 

Russell Edwards podkreśla, że jest w posiadaniu jedynego, autentycznego dowodu w tej sprawie. Zabójstwa kobiet  z okolic Whitechapel w Londynie nigdy nie zostały wyjaśnione. Liczne artykuły oraz wzmianki prasowe sprawiły jednak, że Kuba Rozpruwacz stał się jednym z najbardziej popularnych seryjnych morderców w kulturze masowej.

Czytaj więcej: JACK, CZYLI JANKIEL, CZYLI KUBA